česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

USA - osobnosti krajanů a Čechů v USA

(Archivní článek, platnost skončena 06.08.2019 / 11:33.)

Madeleine Albright
Madeleine Albright se narodila v Praze v roce 1939. Po Hitlerově okupaci zbytku Československa v březnu 1939 se jejímu otci, diplomatovi Josefu Korbelovi, podařilo s celou rodinou utéct do Londýna, kde se aktivně účastnil boje proti Hitlerovi. Po válce se Korbelovi vrátili do Československa, které však vzápětí po komunistickém převratu v roce 1948 opustili a usadili se ve Spojených státech v Coloradu. Po studiích na internátní škole ve Švýcarsku a a absolvování uznávané Wellesley College, kde obdržela stipendium pro studium politologie, se provdala za chicagského novináře Josepha Medilla Pattersona Albrighta a zapsala na postgraduální studium na Kolumbijské univerzitě. Získala rovněž diplom na Institutu ruských studií. Následující dva roky pracovala pro demokratického senátora za stát Maine, Edmunda Muskieho. Po vítězství Jimmyho Cartera v prezidentských volbách a nástupu Z. Briezinského nastoupila do administrativy Bílého domu. Po zvolení Billa Clintona prezidentem se stala velvyslankyní USA v Radě bezpečnosti OSN. Ihned poté byla jmenována i vedoucí štábu pro spolupráci s Radou pro národní bezpečnost (NSC) a následně ministryní zahraničí USA. Madeleine Albrightová působí v současné době jako profesorka mezinárodních vztahů na Walsh School of Foreign Service při Georgetown University. Je rovněž předsedkyní správní rady Council on Foreign Relations.

Josef Baláž
Josef Baláž - Joseph Balaz - se narodil 22. prosince 1960 v Praze. Vystudoval ČVUT a po příjezdu do USA byl zaměstnán u stavební developerské firmy. Později založil společnost J. Balaz Associates Ltd., která se specializuje na exkluzivní rezidenční projekty na Manhattanu pro bohatou klientelu. Firma Josepha Balaze je podepsána například pod několikaletou rekonstrukcí jednoho z nejslavnějších newyorských nahrávacích studií Hit Factory, kterým prošly takové hvězdy jako Frank Sinatra, John Lennon, Steve Wonder nebo Michael Jackson. Joseph Balaz byl v prosinci 2005 zvolen delegátem za Americký fond pro československou podporu do krajanské organizace BBLA, které je tento fond členem. V říjnu 2006 se stal prezidentem BBLA a účastnil se jednání s českou vládou o konečné fázi opravy České národní budovy.


Freddie Botur

Narodil se v roce 1922 v Místku, vlastním jménem Vratislav Botur. Tenis začal hrát na ostravských kurtech, jeho spoluhráčem byl např. Jiří Parma, pozdější trenér Martiny Navrátilové. Po útěku do Německa v roce 1948 se začal živit v tenisových klubech jako sparingpartner, později přes Austrálii doputoval do USA a usadil se v New Yorku. Provozoval několik tenisových klubů, až v roce 1972 založil klub Tennisport na Long Islandu, kde dodnes hrávají John McEnroe, Jim Courier a další tenisové legendy. Na sedmi akrech půdy leží tři desítky kurtů, otevřených i zastřešených. Jako první začal hrát na gumovém povrchu, předchůdci dnešních umělých povrchů. Nechal si jej patentovat za 10 tisíc dolarů.

Věra Bořkovcová

Věra Bořkovcová je překladatelka a pedagožka, dlouholetá členka Společnosti pro vědu a umění. Narodila se v Brně, ale vyrostla v Teheránu. Vystudovala perská a anglická studia na Univerzitě Karlově v Praze; v USA, kde se usadila v roce 1952, studovala francouzštinu (M.A. na Hollins College, VA) a ruštinu (M.A. na American University, PhD na Georgetown University). Více než 30 let působila jako pedagog na Department of Language and Foreign Studies na American University. Po odchodu do důchodu se věnuje svým celoživotním zálibám - především literatuře, poezii a překladům. Paní Bořkovcová je stále aktivní ve Společnosti pro vědu a umění; od roku 2010 je předsedkyní washingtonské pobočky. Za své překlady byla v roce 2003 oceněna medailí Artis Bohemiae Amicis Ministerstva kultury České republiky.

S politováním jsme se dozvěděli zprávu, že paní Věra Bořkovcová zemřela po dlouhé nemoci 11. září 2014. Čest její památce!

 

Petr Bísek


Petr Bísek žije v USA od roku 1965. S manželkou Věrou založil v roce 1986 vlastní typografické studio a od dubna 1990 do června 2010 vydávali prestižní krajanský čtrnáctideník v českém a slovenském jazyce Americké listy (původně Československý týdeník).
V letech 1996-2009 byl Petr Bísek jedním ze zvolených činovníků krajanské organizace Český občanský benevolentní spolek v Astorii, NY (Bohemian Citizens' Benevolent Society of Astoria, Inc.), z toho byl šest let prezidentem tohoto spolku, který vlastní budovu s divadelním sálem a rozsáhlou zahradní restaurací v newyorské čtvrti Queens. Pod jeho vedením spolek odvrátil hrozbu bankrotu a nastoupil cestu kompletního obrození, a to nejen ekonomického - česká škola, která po řadu desetiletí neexistovala, má v roce 2014 přes 100 žáků a žákyň od 5 do 14 let. BCBSA je čítankovou ukázkou, že je možné s dobrou vůlí a s cílevědomým úsilím úspěšně převést zmírající krajanskou organizaci do prosperujícího 21. století.
V roce 1997 získal Petr Bísek za lobování za urychlené přijetí České republiky do NATO medaili Za zásluhy I. stupně od prezidenta Václava Havla a v roce 2005 obdrželi manželé Bískovi cenu Gratias Agit od ministra zahraničních věcí za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.
Petr Bísek je členem SVU (Společnosti pro vědy a umění) a jedním z ředitelů americké organizace Američtí přátelé České republiky (American Friends of the Czech Republic).
Petr Bísek je v USA certifikovaný veslařský trenér a závodník-veterán. Jeho mladí svěřenci a svěřenkyně od roku 1990 pravidelně vyjíždí zlaté medaile na vrcholných juniorských regatách a na mistrovství USA. V roce 2008 byl Petr na největší světové trenérské konferenci Joy of Sculling v Saratoga Springs, NY před více než 300 trenéry ze Severní Ameriky poctěn medailí Special Medal.

 

 

Milton Cerny

Milton Cerny se narodil ve městě Cicero ve státě Illinois. Jeho otec emigroval do Spojených států v roce 1913 a jeho matka se narodila v Chicagu českým rodičům. S manželkou Patricií se potkali při studiu na American University, kde poté na Washington College of Law získal titul z práv. Pracoval 28 let v Internal Revenue Service (IRS) v úseku pro daňově osvobozené organizace a stal se odborníkem přes nezisková, náboženská, politická, charitativní a jiná sociální sdružení. V roce 1995 spoluzaložil organizaci American Friends of the Czech Republic (AFoCR) a v letech 1998 až 2002 byl jejím prezidentem. Během jeho působení v AFoCR se mu podařilo oživit zájem nejen o českou kulturu a význačné osobnosti, ale i o aktuální dění v České republice. Mezi význačné události patří charitativní galavečer v New Yorku na počest Madeleine Albrightové, slavnostní odhalení parku a sochy T. G. Masaryka v centru Washingtonu, D.C., aktivní podpora vstupu České republiky do NATO či finanční sbírka pro Českou republiku po povodních v roce 2002 spolu s projektem obnovy metodistického kostela sv. Lukáše v Karlových Varech. Kromě AFoCR, kde je dnes emeritním prezidentem, působí i v mnoha dalších organizacích (například IRS, ABA, CEELI Institute, The Václav Havel Library Foundation), je autorem řady článků a přednáší na seminářích a univerzitách. V roce 2002 převzal medaili za zásluhy 1. stupně od prezidenta Václava Havla a právě díky úsilí filantropa Miltona Černého bude na konci tohoto roku umístěna busta Václava Havla ve sněmovním křídle budovy Kapitolu.

Miloš Forman
Režisér Miloš Forman se narodil se v protestantské rodině Anně Formanové a Rudolfu Formanovi. Jeho pravým otcem však byl známý pražský architekt židovského původu Otto Kohn. O svém pravém otci se však Miloš Forman dozvěděl až po válce. Mládí prožil jednak v rodné Čáslavi a střídavě i v penzionu Rut ve Starých Splavech. Jako velmi mladý osiřel poté, co jeho rodiče byli zatčeni; otec pro své členství v odbojové skupině, matka pro pouhé falešné udání ve spojitosti s protinacistickými letáky. Oba rodiče později zahynuli v koncentračních táborech Auschwitz-Birkenau a Buchenwald. Miloš Forman vystudoval pražskou FAMU. V Československu do roku 1968 natočil několik úspěšných snímků vyznačujících se sžíravým pohledem na společnost (Černý Petr, Hoří, má panenko). Za normalizace legálně odešel do USA, aby pokračoval ve své tvorbě. Silně „formanovský" první americký film Taking Off - aplikující jeho obvyklý, na české diváky orientovaný přístup na americké prostředí v doznívající éře hippie, byl oceněn první cenou poroty na festivalu v Cannes, ale komerčně neuspěl. Významného úspěchu u diváků dosáhl brzy, v roce 1974 svým dalším filmem, adaptací románu Kena Keseyho Přelet nad kukaččím hnízdem, oceněný pěti Oscary, včetně ceny za režii a nejlepší film. I jeho další filmy byly úspěšné, některé z nich více u kritiky než divácky (např. Valmont). Film Amadeus získal dalších osm Oscarů, včetně obou hlavních kategorií. Miloš Forman je považován za jednoho z nejvýznamnějších českých - a významných amerických a světových - filmových režisérů, úspěšných jak u diváků, tak kritiků po celém světě.

Tomáš Gibián

Tomáš Gibián

Tomáš Gibián (20.3.1922 – 28.2.2015)

Tomáš Gibián se narodil 20. března 1922 v Praze Richardu a Věře Gibiánovým. Byl nejstarší ze tří chlapců a prožíval šťastné dětství v prosperující rodině, rád hrál tenis, fotbal a lyžoval. Na podzim roku 1938 kvůli zhoršující se situaci byl Tomáš se svým bratrem poslán ke vzdělávání na do zahraničí – nejdříve na École des Roches v Normandii a po té na St. Edmunds College v Anglii. Po obsazení Československa v roce 1939 se Tomášovým rodičům a jejich mladšímu bratrovi podařilo uprchnout a sejít se v Anglii, odkud se celá rodina v roce 1940 vydala na plavbu do Ameriky. Cestou se jejich lodi podařilo vyhnout útokům německých bombardérů i ponorek a v listopadu 1940 úspěšně přistáli v Bostonu. V Bostonu Tomáš získal stipendium a začal studovat. Místo možnosti pohodlného života v USA se hned po získání titulu v oboru chemie v roce 1942 přihlásil do československé perutě v Royal Air Force, prošel pilotním výcvikem na Spitfire a začal létat v 310. a 312. stíhací peruti. V rámci války podnikl mnoho riskantních leteckých misí včetně ochrany vylodění v Normandii, prováděl průzkumné mise a doprovázel bombardéry hluboko nad území Německa. Za svou odvahu byl oceněn řadou medailí a vyznamenání. Po válce se v roce 1945 vrátil do USA a dokončil své vzdělávaní v oboru chemie na Carnegie Institute of Technology (nyní Carnegie-Mellon University). Při studiích se též setkal se svou budoucí manželkou Laurou Cynthií Sutherland se kterou měli postupně čtyři děti. Česká republika si Tomáše Gibiána váží nejen kvůli jeho zásluhám v bojích druhé světové války, ale i pro jeho poválečnou činnost, kdy působil jako místopředseda československé Společnosti pro vědy a umění (SVU) a jako zakládající člen pomohl vytvořit spolek Amerických přátel České republiky (AFoCR). Čest jeho památce!

 

Rudy Linka

Rudy Linka se narodil 29. května 1960 v Praze. Už jako teenager si zamiloval jazz, alba si půjčoval z amerického velvyslanectví v Praze i od dalších fanoušků jazzu. V roce 1979 absolvoval klasickou kytaru na Pražské konzervatoři, na začátku 80. let pak emigroval do Švédska, kde čtyři roky studoval skladbu na Stockholm Music Institute. Tam také tam potkal amerického baskytaristu Reda Mitchella a začal s ním spolupracovat. Ten Linku později doporučil na Jim Hall Fellowship na bostonské Berklee College of Music. Ve studiu pokračoval na The New School v New Yorku, , kam se v roce 1986 přestěhoval. Soukromě pak studoval u Johna Scofielda, Jima Halla and Johna Abercrombieho. Sám se výuce hry na kytaru věnuje od roku 1989. Do roku 1995 vedl hudební oddělení na The Day School v New Yorku, v letech 1991 - 2000 pracoval jako hudební konzultant pro nejdůležitější hudební konzervatoře v USA (např. Berklee a Oberlin), Evropě a Kanadě. V roce 1996 bylo jeho album „Czech It Out" německým časopisem JazzThing Magazine zvoleno jednou z nejlepších nahrávek a v roce 1998 Linku čtenáři časopisu Down Beat Magazine zvolili jedním z nejlepších jazzových kytaristů. Vystupoval mezi jinými s hudebníky jako je George Mraz, Red Mitchell, Bob Mintzer, John Abercrombie a Gil Goldstein. Od roku 2005 pořádá Bohemia Jazz Fest, jehož je prezidentem a který se vždy odehrává na náměstích několika českých měst, např. Prahy, Plzně, Prachatic či Českých Budějovic.

 

Meda Mládková
Meda Mládková, sběratelka a mecenáška umění, se narodila v roce 1919 v Zákupech. V roce 1946 odešla do Švýcarska, kde studovala ekonomii v Ženevě a získala doktorát z ekonomie. Po únoru 1948 emigrovala.V letech 1955 - 1960 studovala dějiny umění na l´École du Louvre a v Paříži. Založila první československé exilové nakladatelství s názvem Edition Sokolova, kde mj. vydala mimo jiné básně Ivana Blatného a díla Ferdinanda Peroutky. V Paříži se seznámila se svým budoucím manželem, ekonomem Janem Mládkem, se kterým v roce 1960 odešla do USA. Zde společně vybudovali rozsáhlou sbírku umění. V roce 1989, po smrti svého manžela, se Meda Mládková vrátila zpět do Československa, kde se zapojila do aktivit Občanského fóra. Později založila Nadaci Jana a Medy Mládkových. Meda Mládková v současné době žije střídavě ve Washingtonu, DC a v Praze.

Martina Navrátilová
Martina Navrátilová je bývalá československá a později americká tenistka, mezi lety 1978-1987 světová tenisová jednička. Martina Navrátilová pochází z Československa, ale v roce 1975 emigrovala do USA a v roce 1981 se stala americkou státní občankou. Je považována za jednu z nejlepších tenistek všech dob. Celkem vyhrála 59 grandslamových turnajů, 18 dvouher, 31 ženských a 10 smíšených čtyřher, což ji mezi ženami historicky řadí na 2. místo. Mezi všemi tenisty drží absolutní rekord v počtu vyhraných turnajů, a to 167 ve dvouhře a 177 ve čtyřhře. V ženské dvouhře získala ve Wimbledonu rekordních 9 titulů. V současné době participuje a iniciuje mnoho charitativních projektů ve všech částech světa. V České republice se od povodní v roce 2002 podílí na obnově parku Stromovka. V roce 2000 byla uvedena do Mezinárodní tenisové síně slávy.

Karel Raška Jr.
Prof. Karel Raška je synem českého lékaře. V roce 1962 dokončil svá studia na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy a v roce 1965 postgraduální studium v oboru biochemie na Institutu organické chemie a biochemie ČSAV. Z Československa odešel v srpnu 1968, kde působil nejprve jako profesor a prezident Oddělení laboratorní medicíny a patologie na New Persey Medical Schoul v Newarku, NJ. Od roku 1992 je profesorem a vedoucím oddělení laboratorní medicíny a patologie na Saint Peter's University Hospital a ředitelem Institutu molekálární diagnostiky a patologie. Jeho výzkum se zaměřoval zejména na molekulární biologii DNA nádorových virů, klinickou imunologii a imunopatologii. Karel Raška Jr. je předsedou americké pobočky Společnosti pro vědy a umění a aktivně se zapojuje do krajanského života.

Miloslav Rechcígl Jr.

Miloslav (Míla) Rechcígl ml.), syn mlynáře a nemladšího poslance v době První Československé republiky Miloslava Rechcígla (1904-1973), je mladoboleslavský rodák, žijící od února 1950 ve Spojených Státech. Po studiích na Cornell University v Ithace ve státě New York, kde získal doktorát filozofie v oboru biochemie, fyziologie a výživy, působil po řadu let jako výzkumný biochemik v amerických federálních Národních ústavech pro zdraví v Bethesdě ve státu Maryland. V roce 1969 po jednoročním školení v administraci a řízení vědy pro vedoucí úředníky federální zdravotnické služby přešel do Ministerstva zdravotnictví jako Special Assistant for Nutrition and Health. V roce 1970 přijal místo poradce pro otázky výživy v Americké agentuře pro mezinárodní rozvoj při Státním departmentu ve Washingtonu, D.C. a brzy poté byl jmenován vedoucím výzkumného grantového oddělení pro otázky rozvojových zemí. Dr. Rechcígl je autorem či redaktorem přes 30 odborných knih a referenčních příruček v oboru biochemie, fyziologie, výživy, potravinářství a zemědělství, nemluvě o velkém počtu vědeckých článku a knižních kapitol. Kromě vědeckého bádání a vědecko-administrativní práce, dr. Rechcígl věnoval přes 50 let své životní práce Společnosti pro vědy a umění (SVU), jejíž byl spoluzakladatelem a mnoholetým předsedou. Po řadu let též řídil publikační program Společnosti. Miloslav Rechcígl ml. věnoval též řadu let zkoumání historie české imigrace do USA.

 

Petr Sís
Petr Sís se narodil v roce 1949 v Brně, je synem režiséra Vladimíra Síse. Stal se mezinárodně uznávaným autorem dětské literatury, napsal přibližně dvacet knih pro děti a k dalším přibližně padesáti knihám vytvořil ilustrace. Je i autorem mozaiky v newyorském metru.V češtině v poslední době vyšly tři jeho knihy: Strom života, Tibet s podtitulem
Tajemství červené krabičky a Hrej Mozarte, hrej. V roce 2011 v ČR vychází jeho kniha Ptačí sněm, v překladu Viktora Janiše. Už více než 20 let žije v New Yorku. Jeho žena je Američanka, mají spolu dvě děti.

Jan Tříska

Jan Tříska se narodil roku 1936 v Praze. Vystudoval DAMU a již během svých studií se objevoval na scéně Národního divadla, kde se po ukončení herecké školy stal jeho nejmladším členem. V období od roku 1956-1957 si zahrál například v Maryše nebo Čapkově Bílé nemoci. Později odešel do Divadla za branou a zahrál si též v Městských divadlech pražských. Prosadil se také ve filmu. Jedna z jeho nejvýraznějších rolí, je role prince Radúze v pohádkovém příběhu Radúz a Mahulena(1970). Dále ztvárnil doktora ve filmu Na samotě u lesa. J. Tříska podepsal v roce 1977 Chartu77 a byl nucen emigrovat do Spojených států. Po delší době pobytu ve Spojených státech hrál ve filmu Ragtime nebo ve snímku Lid versus Larry Flynt, který režíroval Miloš Forman. V roce 1998 si zahrál po boku Roberta De Nira a Jeana Renoa ve filmu Ronin. Po listopadu 1989 se vrátil do Československa, kde pokračoval ve své herecké kariéře. Velmi známá je Třískova role učitele Hnízda ve filmu Obecná škola. Tento snímek byl velice úspěšný a vynesl jemu a celému týmu nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční snímek. Další nominaci získal s filmem Želary (2003). V současné době žije Jan Tříska se svojí ženou Karlou Chadimovou v Los Angeles.

 

Ivana Trump

Ivana Trump, rozená Zedníčková, se narodila v roce 1949 v Gottwaldově. Od útlého věku jí otec pomáhal rozvíjet talent pro lyžování. V roce 1972 byla vybrána jako náhradnice do československého olympijského týmu, díky čemuž jí bylo dovoleno cestoval i mimo komunistický východní blok. Se svým prvním manželem, Georgem Syrowatkou, emigrovala do Kanady, kde podnikala s lyžařskou výbavou. Jako modelka působila rovněž v New Yorku, kde v roce 1976 potkala podnikatele Donalda Trumpa. Po sňatku s ním v roce 1979 se stala víceprezidentkou interiérového designu Trump Organization. Po rozvodu v roce 1992 založila Ivana Trump dvě společnosti - Ivana Inc. a Ivana Haute Couture. Její dcera Ivanka je rovněž modelkou a podnikatelkou. V roce 2006 obdržela cenu Významná česká žena ve světě, již uděluje Mezinárodní koordinační výbor zahraničních Čechů.

 

Ája Vrzáňová

Krasobruslařka a podnikatelka Ája Vrzáňová-Steindler se narodila v Praze. Studovala balet, hudbu a jazyky. S krasobruslením začínala pod vedením trenéra Karla Grogara, v sedmi letech vyhrála první závody. Byla čtyřnásobnou mistryní Československa v krasobruslení v letech l947 - 1950, mistryní Evropy v roce 1950, dvojnásobnou mistryní světa v letech 1949 a 1950. Po úspěšném startu na mistrovství světa požádala v roce 1950 v Londýně o politický azyl a posléze emigrovala do Spojených států, kde se usadila. V USA v letech 1950 - 1967 působila jako profesionální krasobruslařka v ledních revuích „Ice Follies" a „Ice Capades" pod uměleckým jménem Aja Zanova a později jako PR manažerka pro „Ice Capades". Se svým americkým manželem českého původu Pavlem Steindlerem (sňatek v roce 1969) podnikala v gastronomii a restauračních službách; v letech 1969-1979 byla majitelkou a manažerkou české restaurace „Duck Point" v New Yorku. Od roku 1950 se aktivně podílela na společenském a kulturním životě české komunity v USA. Od roku 2007 je předsedkyní Mezinárodního koordinačního výboru zahraničních Čechů, který pořádá krajanská setkání, konference a výstavy, a je rovněž místopředsedkyní Asociace svobodných československých sportovců v New Yorku (Association of Free Czechoslovak Sportsmen). Je častou patronkou sportovních a dalších akcí, jejichž výtěžek jde na dobročinné účely nebo na podporu mladých talentovaných krasobruslařů v ČR. V roce 2004 obdržela od prezidenta V. Klause „Medaili za zásluhy o stát v oblasti sportu II. stupně".

 

Dagmar Hasalová White

Dagmar Hasalová White, je sopranistka, muzikoložka a propagátorka české hudby v USA. Je dcerou armádního generála Antonína Hasala, který působil rovněž jako vojenský poradce prezidenta Edvarda Beneše během II. Světové války. Společně se svou matkou a bratrem byla internována nacisty ve Svatobořicích (1942-45). Po válce studovala Pražskou konzervatoř. Po odchodu do exilu v roce 1948 studovala na prestižní Juilliard School of Music, poté získala M.A. v hudební výuce na Columbia University a doktorát z Univerzity Karlovy. V USA působila jako operní a koncertní pěvkyně, pedagožka, muzikoložka a operní režisérka. Jako zakladatelka a ředitelka Vinna Light Opera Copany produkovala a režírovala oper a operet (např. Prodanou nevěstu). Dagmar Hasalová White byla předsedkyní místní odbočky Společnosti pro vědu a umění v letech 1985-88 a zastávala také funkci místopředkyně výkonného výboru v letech 1990-2006. Dagmar White je stále aktivní v krajanské komunitě ve Washingtonu, DC, kde organizuje tradiční Christmas Bazar SVU, vánoční bohoslužby v české kapličce a sérii operních večerů na velvyslanectví. Je rovněž členkou hudební fakulty Northern Virginia Community College a vyučuje ve svém soukromém studiu.