česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Embassy
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Davy se valily na český Vánoční bazar

Rekordních 4.287 návštěvníků přilákal letošní Vánoční bazar organizovaný Velvyslanectvím ČR ve Washingtonu dne 4. listopadu 2017. Při této příležitosti předal ředitel Střední školy uměleckořemeslné a oděvní v Liberci velvyslanci Kmoníčkovi speciální dar školy v podobě ručně vyřezaného státního znaku ČR. Vedle rozšířené nabídky českých výrobků a potravin včetně trdelníku byla k vidění také zvířata, evokující živý betlém.
 

Velvyslanectví prostřednictvím svého bazaru již několik let představuje Českou republiku jako zemi s mnohasetletou tradicí rukodělné výroby či speciálních vánočních pochutin a do americké metropole tak přináší specifickou předvánoční atmosféru. V průběhu posledních dvou let se nabídka bazaru vedle primárního lákadla v podobě skleněných vánočních ozdob rozrostla o další produkty nabízené zastoupeními českých firem v USA.

Hlavní nabídku představují každoročně foukané a ručně zdobené vánoční ozdoby, letos již potřetí díky liberecké společnosti Glassor, která má zastoupení v Ohiu: klasické vánoční koule různých velikostí, zvířátka, postavičky i autíčka aj. stojí návštěvníkům za to, aby trpělivě vystáli frontu na jejich zakoupení.

Dalším tradičním prodejcem je Topix Crystal Art,, dovozce českého skla a porcelánu, který je zároveň jedním z licencovaných prodejců v sídle amerického ministerstva obrany Pentagonu.

Letos poprvé se návštěvníci velvyslanectví setkali s nabídkou společnosti Preciosa, jejíž prodejci přijeli do Washingtonu z Miami na Floridě. Kvalitní designové šperky, figurky z řezaného skla, hodinky, nástěnné hodiny a řada dalších produktů zaznamenaly značný úspěch.

Již poněkolikáté nabízela drobné domácí pečivo a chleba soukromá pekárna La Bohemia Bakery z Rockville a její sortiment byl i tentokrát vyprodán jako první. Bistro Bohem zopakovalo loňský úspěch s vaječným koňakem v americké verzi (nealkoholický) i české verzi (s alkoholem) a tradičním vánočním cukrovím. Nově se bazaru zúčastnili američtí zástupci frýdeckomístecké firmy Marlenka s medovníkem.

Téměř nekonečná fronta neodradila zájemce od trpělivého čekání na zakoupení trdelníku, tedy produktu, který v Česku nechybí na žádném z vánočních trhů. Stání ve frontě zároveň umožnilo unikátní zážitek v podobě sledování procesu výroby této staré středoevropské pochoutky v přímém přenosu, tedy něčeho, co je v dnešní době v americké metropoli k vidění jen výjimečně.

Distributor českých a moravských vín Czech Wine Imports je vždy oblíbenou zastávkou zájemců o „jiné“ víno, než nabízí obchody ve Washingtonu. Zástupci společnosti nabídku spojují nejen s ochutnávkou, ale též odbornými informacemi, zejména o vínech z oceňovaných řad Víno z Čech a Víno z Moravy.

Předvánoční atmosféru doplnilo velvyslanectví nabídkou svařeného vína, kávy a vánoční hrachové polévky. Jednou z nejvíce fotografovaných aktivit bylo vystoupení dětí v tradičních krojích ze souboru Sokolík, součásti American Sokol Washington DC s českými říkankami a koledami.

Velvyslanec Kmoníček slavnostně převzal dřevěný ručně vyřezávaný státní znak ČR z rukou Václava Tichého, ředitele Střední škola uměleckořemeslná a oděvní Liberec. Výsledek roční vynikající řemeslné práce dvou studentů, který škola věnovala velvyslanci u příležitosti blížících se oslav 100 let nezávislosti, návštěvníci bazaru odměnili potleskem.

Děti i dospělí se nemohli nabažit jehňátek, oslíka a malých lam alpak, které přivezli zástupci Frederick County Sheep Breeders. Spolu s ukázkou zvířat a spřádání vlny nabízeli rukodělné výrobky z ovčí a alpačí vlny. Přátelská zvířata, uvyklá lidským – především pak dětským - obdivovatelům, se spolu s majiteli oblečenými za pastýře stala jednou z největších atrakcí českého vánočního bazaru.

Galerie


Czech Christmas Market 2017