česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Šrámek na Strategickém dialogu s USA

Náměstek ministra zahraničních věcí pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální Ivo Šrámek vedl 19. listopadu 2016 ve Washingtonu českou delegaci na politických konzultacích s americkými partnery. Jeho hlavním protějškem byla náměstkyně ministra zahraničí Spojených států amerických Victoria Nulandová.

Náměstek Šrámek se na úvod konzultací sešel s náměstkyní ministra zahraničních věcí USA Victorií Nulandovou. Na Ministerstvu zahraničních věcí USA se dále setkal s vrchními řediteli Conradem Tribblem, Kathleen Kavalecovou a Hoytem Yee. Tematická šíře konzultací obsáhla mimo jiné bezpečnostní problematiku Ruska, Ukrajiny i Turecka, aktuální situaci na Blízkém východě, obranná témata či energetickou bezpečnost. Náměstek Šrámek rovněž jednal na téma transatlantické spolupráce s vrchním ředitelem pro evropské záležitosti v Národní bezpečnostní radě Charlesem Kupchanem a dalšími seniorními zástupci Bílého domu, kteří se věnují aktuálním zahraničně-politickým otázkám.

Během konzultací se obě strany shodly na závažnosti současné situace v Sýrii. Americká strana v této souvislosti ocenila roli české ambasády v Damašku, která v Sýrii zastupuje zájmy USA. V souvislosti s probíhající ofenzivou proti islamistickým pozicím v iráckém Mosulu byla konstatována zásadní důležitost Spojenými státy vedené koalice, do níž je aktivně zapojena i Česká republika. Ohledně posílení obranné spolupráce v EU se česká i americká strana shodly na nezbytnosti pokračující koordinace EU a NATO v bezpečnostní oblasti. Partneři v rámci jednání též hovořili o budoucí spolupráci mezi ČR a USA v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Popis k fotografii: náměstek ministra zahraničí ČR Ivo Šrámek s Jeffrey Prescottem (vlevo) a Charlesem Kupchanem (vpravo) z Národní bezpečnostní rady USA