česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Embassy
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Největší prezentace ČR v USA: Memphis in May 2018

Během měsíce května se v americkém Memphisu představila Česká republika na 42. ročníku mezinárodního festivalu Memphis in May. Jedná se o z dosud největší prezentaci Česka v USA. Američtí organizátoři ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR ve Washingtonu zajistili reprezentativní zastoupení české kultury, byznysu, architektury, gastronomie i vzdělávání, které ukázaly širokou škálu tradic, současnosti i budoucnosti naší země. Česko nijak nezaostalo za státy, jež se v Memphisu představily v předchozích ročnících.
 

Mezinárodní festival Memphis in May, se ve městě na břehu řeky Mississippi koná po celý měsíc květen již od roku 1978. Každoročně představuje jednu zemi (honored country), jejíž umělci, studenti, obchodníci či kuchaři se v Memphisu prezentují v rámci bohatého programu. Na rok 2018 zvolila správní rada festivalu Českou republiku. Na přípravě české účasti spolupracovali organizátoři s českým velvyslanectvím ve Washingtonu.

V týdnu, do nějž se soustředily nejdůležitější akce na oslavu České republiky, navštívil Memphis velvyslanec Hynek Kmoníček s manželkou. Vystoupil s hlavním projevem na semináři obchodní komory Doing Business in the Czech Republic, večerním koncertu One Night in Prague v Orpheum Theatre, či galavečeru Castles and Crystals, zúčastnil se obchodních jednání českých podnikatelů a byl hostem nejvýznamnějších memphiských institucí. Setkal se se starostou Memphisu Jimem Stricklandem a starostou Shelby County Markem Luttrellem. Vystoupil v živém vysílání pořadu Live@9 stanice CBS a poskytl rozhovor největšímu zpravodajskému kanálu státu Tennessee WMC Action News 5.

Memphis in May je nezisková organizace, která vznikla v roce 1976 na půdorysu původní instituce z počátku 70. let minulého století, která měla sloužit jako zastřešující festival pro jednotlivé akce pořádané v Memphisu, např. Cotton Carnival, golfový turnaj apod. Festival sjednocující samostatné akce a prezentující jednu zemi (tzv. honored country) se konal poprvé v roce 1977 se skromným rozpočtem 52 tisíc dolarů, vybranou zemí bylo Japonsko. V současné době se jedná o jeden z největších festivalů na území Severní Ameriky s rozpočtem kolem 8 mil. dolarů.

Současný festival zahrnuje celou řadu akcí, z nichž každá je obřím open-air projektem konaným v rozsáhlém parku Tommyho Lee na břehu Mississippi. Jejich publikum přijíždí ve stovkách tisíc z USA i zahraničí. Jedná se o hudební Beale Street Music Festival, Mistrovství světa v grilování (World Championship Barbecue Cooking Contest), půlmaraton Great American River Run a nejnověji 501Fest, který květnové akce završuje oslavou Memphisu samotného, tedy místní hudby, piva, jídla, výtvarné kreativity a nechybí letecká show a ohňostroj.

Festival Memphis in May během prvního víkendu každoročně zahajuje třídenní Beale Street Music Festival (BSMF), který na čtyřech pódiích nabízí eklektický mix rocku, soulu, R&B, reggae, hip-hopu, či popu. Každoročně ho navštíví kolem 100 000 diváků. Současnou českou hudební scénu zde reprezentoval nejlepší současný interpret Dan Bárta s Illustratosférou. Multižánrový zpěvák a autor Dan Bárta je držitelem sedmi českých hudebních ocenění Anděl a v roce 2016 získal zvláštní cenu Czech Music Award jako zpěvák čtvrtstoletí.

V sále Orpheum Theatre, který je památkou na zlatá 20. léta (20. století), vystoupilo jedno ze špičkových uskupení, smyčcový Epoque Quartet. Na programu byly klasické i vícežánrové skladby. Speciální součástí programu, kterou uvedl velvyslanec Kmoníček, bylo promítání němého filmu Byl první máj s živým doprovodem kvarteta. Film poskytl Národní filmový archív v Praze. Půvabný milostný příběh s humornou zápletkou natočila v roce 1919 režisérka a scénáristka Thea Červenková. Koncertu předcházel ve foyer divadla koktejl, na němž se podávalo české občerstvení vytvořené šéfkuchařem Zdeňkem Pohlreichem, hrála Domažlická dudácká kapela, agentura Czech Tourism lákala k návštěvě Prahy a památek UNESCO, to vše pod velkým křišťálovým lustrem české výroby. Český večer nazvaný One Night in Prague ocenili nadšení diváci ovacemi vestoje. Epoque Quartet se v Orpheum Theatre představil ještě na matiné pro studenty středních škol z Memphisu.

Dudáci z Domažlic představili chodský folklór na pěti workshopech v memphiských školách. Vedle chodských dud, které se značně liší od známějších skotských, zaznamenaly největší úspěch dva speciální nástroje, které si děti mohly vyzkoušet. Fanfrnoch je tradiční lidový nástroj, vyrobený buď ze džbánu nebo plechové či dřevěné nádoby, potažené blánou, jíž jsou protaženy koňské žíně. Za ně se střídavě tahá a fanfrnoch vydává zvuk. Vozembouch je výtvarněji pojatý lidový nástroj, tyč se strunou, ozvučnou měchuřinou, bubínkem a činely. Vozembouchy se vyráběly za pomoci nejrůznějších kuchyňských předmětů (poklice, forma na biskupský chlebíček atd.). Na jeho vrcholku je dřevěná vyřezávaná hlava, obvykle buď čerta, nebo „Turka“ s černými vousy a vlasy. Oba hudební nástroje budily u školáků nadšení, Domažličané pomocí nich zároveň představili také staročeskou lidovou tvořivost.

Přitažlivá výstava s názvem Čeští vědci a jejich vynálezy byla po celý měsíc k vidění v Benjamin L. Hooks Central Library. Připravila ji Akademie věd ČR jako součást projektu Otevřená věda. Výstava má neobvyklou formu karikatur, které s příjemnou nadsázkou zobrazují osobnosti slavných vědců a vědkyň i jejich vynálezy. Výtvarníkem výstavy je český ilustrátor Přemek Ponáhlý. Výstava měla svoji úspěšnou americkou premiéru na podzim 2017 na Velvyslanectví ČR ve Washingtonu.

Memphiský pivovar Crosstown Brewery jako partner festivalu vyrobil speciální limitovanou várku světlého ležáku, známého jako pilsner, za použití českého chmele. Pivo pod názvem Czech Brake bylo k dostání čepované přímo v pivovaru a na vybraných místech v Memphisu.

Mississippi River Museum ležící na říčním ostrově v centru Memphisu je věnováno 10 000leté historii údolí dolního toku Mississippi. Díky spolupráci s Muzeem hlavního města Prahy byla v prostorách muzea instalována výstava Historie povodní v Praze v podobě virtuální prohlídky digitalizované pražské expozice, která vznikla loni u příležitosti 15. výročí srpnové povodně 2002. Výstava mapuje velkou vodu a její dopad na život hlavního města během posledního tisíciletí, včetně velké pražské povodně v roce 2013. Virtuální výstavu na velkoplošné obrazovce doplnily historické fotografie ze sbírek MHMP.

Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity v Brně poskytlo zajímavý formát výstavy o Gregoru Mendelovi v podobě jeho jména složeného z velkých písmen, na nichž je výstava ve formě komiksového ztvárnění jeho života. Mendela jako otce genetiky zná v USA doslova každé malé dítě, neboť je součástí výuky na amerických základních školách. Výstavu si mohli návštěvníci prohlédnout v prostoru před návštěvnickým centrem  Memphiské botanické zahrady.

V Muzeu občanských práv, které sídlí v hotelu Lorraine, dějišti atentátu na Martina Luthera Kinga v roce 1968, byla představena Svědkové revoluce: záznamy Američanů, kteří byli při tom. Přibližuje autentické zážitky amerického reportéra, který byl spolu s českými účastníky zbit během studentského pochodu 17. listopadu 1989 na Národní třídě a studenta, který pražské události natáčel na kameru. Výstavu poskytlo Národní české a slovenské muzeum & knihovna v Cedar Rapids.

The Distinguished Architects of the World je série přednášek, kterou organizuje memphiská pobočka Amerického institutu architektů jako poctu vynikajícím architektonickým či designérským počinům prezentované země. Českou architekturu představil v Memphis Brooks Museum of Art jeden z nejvýraznějších architektů mladé generace Kamil Mrva z ateliéru Kamil Mrva Architects. V hlavním sále si zájemci mohli prohlédnout výstavu jeho nejzajímavějších realizací.

Na jedné z nejproslulejších memphiských atrakcí, světovém mistrovství v grilování (World Championship Barbecue Cooking Contest), reprezentoval Česko tým Zdeňka Pohlreicha ve složení Michal Pšenička z Café Imperial, Ondřej Jina z Next Door a Jan Kratochvíl z Divinis. Soutěž v této tradiční jižanské disciplíně se koná od roku 1978 a každoročně se jí účastní více než 200 kuchařských týmů z USA i zahraničí. Soutěží v řadě specializovaných disciplín a vedle umění úpravy masa na ohni se hodnotí i nejlepší výzdoba stánku na téma prezentované země, letos tedy České republiky.

Českou gastronomii reprezentoval šéfkuchař a restauratér Zdeněk Pohlreich také v jedné z nejrenomovanějších memphiských restaurací, Chez Philippe v hotelu Peabody. Pro tuto příležitost připravil speciální menu, v němž nechyběla tradiční svíčková, pstruh, křepelka, či štrůdl.

V rámci Indie Memphis Film představil festival Memphis in May memphiským filmovým fanouškům české filmové umění - snímky Rodinný přítel režiséra Jana Hřebejka (za jeho účasti), Bába z ledu Bohdana Slámy, Sedmikrásky Věry Chytilové, Lásky jedné plavovlásky Miloše Formana a Valerie a týden divů Jaromila Jireše.

Greater Memphis Chamber zorganizovala seminář Doing Business in the Czech Republic, který zahájili velvyslanec Hynek Kmoníček a starosta Shelbyského okrsku Mark Luttrell. Dalšími řečníky byli Jiří Dužár (Czech Tourism), Jan Chmelík (Czechinvest), v následné panelové diskusi vystoupili zástupci podnikatelské sféry Jan Procházka (HE3DA), Michal Štěrba (GZ Media), Milan Grohmann (Instar ITS), Pavel Najvar (Javlin) a Karel Volenec (Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků).

V Národním muzeu občanských práv se uskutečnil seminář věnovaný informačním technologiím, organizovaný Greater Memphis IT Council. Jeho hlavním řečníkem byl Pavel Najvar, hlavní technolog společnosti Javlin Data Solutions.

Na Univerzitě Memphis, v Technologickém institutu FedEx se uskutečnily dvě přednášky o výzkumu v rámci Akademie věd ČR. První z nich na téma výzkumných priorit AV ČR přednesla Hana Sychrová, předsedkyně Rady pro zahraniční styky AV ČR, se druhou, věnovanou organizaci, vybavení a výzkumných zájmům BIOCEV, vystoupil prof. Vladimír Král, vedoucí výzkumné skupiny AV ČR.

Součástí festivalu Memphis in May vždy patří také středoškolská výměna studentů. V březnu se proto uskutečnila cesta memphiských středoškoláků do partnerské školy, jíž bylo Česko-anglické gymnázium v Českých Budějovicích. Cesta budějovických studentů do Memphisu následovala v dubnu.

Pravidelnou akcí, na níž festival nabízí osobní zážitek z vybrané země, je tzv. International Tour. Skupina zájemců z řad podnikatelů, manažerů, akademiků i oficiálních představitelů z Memphisu a Shelbyského okrsku navštívila v březnu Prahu i další místa, mezi nimiž nechyběl Český Krumlov.

Již od září 2017 se děti na všech stupních memphiských škol učily o České republice. Tým organizátorů festivalu každoročně předem připravuje osnovy o historii, geografii, politice, kultuře, vědě a turismu dané země, aby v době konání festivalu děti a mladí lidé o ní věděli co nejvíce. Během českého měsíce se uskutečnilo několik představení pro děti a studenty, soutěží, mezinárodní konference učitelů a řada dalších projektů.

 

Memphis in May 2018 – Czech Republic v médiích:

ČR na festivalu v Memphisu – teaser na News Channel 3

Velvyslanec Kmoníček v Live@9

Rozhovor s velvyslancem Kmoníčkem na WMC Action News 5

Reportáž Českého rozhlasu

Reportáž Českého rozhlasu o Domažlických dudácích

Matiné Epoque Quartetu pro studenty

Premiéra speciální várky piva z českého chmele

Zdeněk Pohlreich vaří pro WMC Action News 5

Rozhovor Z. Pohlreicha

Reportáž ze šampionátu grilování a české účasti

Pivo z českého chmele v Memphisu

ČR v Memphisu
 

Galerie


Czech Republic Honored at Memphis in May 2018