česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR ve Washingtonu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oslava 100. výročí podpisu Pittsburské dohody

31. května 2018 Carol Hochman a Joe Senko, honorární konzulové ČR a SR, zorganizovali vzpomínkovou akci ke 100. výročí podpisu Pittsburské dohody. Českou republiku reprezentovala 1. místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Miluše Horská. Slovenskou stranu zastupovala Katarína Cséfalvayová, předsedkyně zahraničního výboru Národní rady a Lukáš Parizek, státní tajemník MZEV SR.

Delegace senátorky spolu s velvyslancem Kmoníčkem a ostatními pracovníky velvyslanectví nejprve využili příležitosti a prohlédli si Muzeum Andy Warhola, pittsburského rodáka pocházejícího z chudé slovenské přistěhovalecké rodiny. Česká delegace měla tu čest, že ji provázel umělcův synovec Donald Warhola.

Velvyslanec Kmoníček zahájil konferenci organizovanou spolkem American Friends of the Czech Republic na Pittsburské univerzitě. Za českou stranu vystoupila prof. Milada Polišenská, za slovenskou prof. Matěj Hanula a za americkou prof. Hugh Agnew. Konference se týkala historických souvislostí vzniku Pittsburské dohody. Prof.Polišenská se věnovala i historii českého konzulátu v Pittsburghu, který fungoval od 20. let do počátku 50. let 20. století.

České a slovenské delegace se setkaly v lobby výškové budovy EQT před plaketou T.G.Masaryka a W.Wilsona, aby na místě, kde se před sto lety Pittsburská dohoda podepisovala, položily věnce.

V podvečer se sešlo na 250 hostů v Senator John Heinz History Center, které schraňuje slovensky psaný originál Pittsburské dohody, aby si sto let starou událost připomněli. Mezi hosty byli potomci původních signatářů včetně prapravnuka T.G.Masaryka Toma Kotika. Slavnost zahájily zpěvem české hymny děti z České a slovenské školy Pittsburgh. Většina řečníků z místní komunity měla slovenské předky -  moderátor Rick Sebak, biskup Zubik i ředitel muzea Andrew Masich. Rich Fitzgerald, vedoucí představitel Allegheny County oznámil, že vyhlásil 31.5. Dnem Pittsburské dohody ve svém okrsku. Bill Peduto, starosta Pittsburghu vzpomenul na těžce pracující přistěhovalce v ocelárnách a dolech, díky nimž město vzkvétalo. S projevy vystoupili velvyslanci ČR a SR H.Kmoníček a P.Kmec a následně reprezentanti Česka a Slovenska. Senátorka Horská vyzdvihla česko-americké pevné spojenectví a vděk ČR za pomoc USA při budování demokratického státu.

Diváci zhlédli krátké video o Cestě k Pittsburské dohodě i video z kladení věnců. V sále byla nainstalována společná česko-slovenská výstava Czechs and Slovaks on Their Difficult Road to Peace and Independence, o kterou byl mimořádný zájem. H. Kmoníček předal honorárním konzulům Carol Hochman a Joe Senkovi medaile Jana Masaryka za organizaci vzpomínkové akce, která se velmi vydařila.

 

Senátorka Horská pokračovala programem 1.června 2018 ve Washingtonu DC. Nejprve uctila památku TGM položením květin u jeho sochy na Massachusetts Avenue, pak navštívila Českou a slovenskou školu při Sokolu Washington DC, kde dětem k vysvědčení rozdala knihy. Program zakončila na rezidenci velvyslance recepcí pro krajany.

Vzpomínkovou akci pokrývala jak česká, tak americká média. Reportáž Českého rozhlasu a České televize.

 

Galerie


100. výročí podpisu Pittsburské dohody