česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Embassy Washington
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Připomenutí 70. výročí komunistického převratu

Na 14.února 2018 Velvyslanectví ČR ve Washingtonu pozvalo prof. Igora Lukeše, historika z Bostonské univerzity, aby osvětlil příčiny komunistického převratu v únoru 1948 v tehdejším Československu.

Prof.Lukeše uvedl zástupce velvyslance Zdeněk Beránek, jež připomněl všechny osudové osmičkové roky, které si letos budeme postupně připomínat. Stejně tak v číslech vyjádřil vládnutí 41 let totalitní moci, která měla na svědomí tisíce politických vězňů, emigrantů, stovky trestů smrti a zastřelených občanů při pokusu o překročení státní hranice.

Zaplněný sál složený nejen z Američanů, ale i prominentních krajanů, kterých se tato historická událost osobně dotýkala a zásadně ovlivnila jejich životy, byl nadšen hodinovým exkurzem do minulosti s přesahem do současné politické situace v ČR i USA. Prof. Lukeš se dotkl významu poválečného Československa, které se stalo šachovnicí mocností v předvečer studené války. Američané ani Rusové neměli v té době jasnou strategii. Evropané (Francie, Velká Británie a Benelux) hned v březnu 1948 podepsali Bruselský pakt, předstupeň NATO. I na základě únorových událostí se západní svět začal více integrovat. Zásadní  vnitropolitickou roli však sehrály demokratické politické strany a jejich vedoucí představitelé, kterým chyběla odvaha postavit se nastupující totalitě.

Neměli bychom zapomínat, že lidé, voliči, kteří byli unaveni válkou a politikou, odevzdali hlasy progresivní nové „sexy“ komunistické straně, která hlásala zářnou budoucnost. Co však voliči netušili, byl fakt, že si nová strana upraví podmínky hry podle svého a nepřipustí nejen dialog, ale ani žádný odpor.