česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Umění Květy Pacovské ve Washingtonu a New Yorku

Uznávaná výtvarnice, malířka a zejména ilustrátorka představila své umění nejprve na velvyslanectví ČR ve Washingtonu 25. května 2017 v rámci Měsíce evropské kultury. Paní Pacovská je pražskou rodačkou, narodila se v roce 1928 a jejím profesorem na Akademii výtvarných umění byl Emil Filla.
 

Ilustrátorskou legendu, kterou si pamatují generace Čechů vyrůstající v dobách komunismu, představil velvyslanec Hynek Kmoníček. Pacovská ilustrovala knihy ostatních autorů od 60. let 20. století. Od 90. let se věnuje svým autorským knihám, které pojímá jako galerie a výtvarný objekt sám o sobě. Do svých původních knih vkládá nové prvky, okénka, růžné výřezy, zrcadla, lze je obrátit vzhůru nohama, pracuje s vyvýšeným povrchem, či dírkami atd.

Pro účastníky vernisáže si připravila prezentaci své novější práce: video nafouklých soch z pomalovaných papírových pytlíků, fotografie modelů soch, obrazů a plakátů. Představila i své dvě knihy. První autorskou o číslech One, Five, Many, díky které získala světové renomé, psali o ní v roce 1991 New York Times. Kniha jí přinesla nabídky z Evropy, Asie i USA.  Zakotvila zejména v nakladatelstvích v Německu a Francii, kde už po 20 let vydává své originální knihy. Bohužel v českých knihkupectvích její knihy budeme hledat marně. Na ukázku přivezla i svou poslední knihu z pařížského nakladatelství, která se může rozložit, měří 12 metrů, a pojednává o životě za Černým Mostem. Na závěr promítla film japonské výroby, který vypráví její knihu Malý květinkový král. V sále pak byly ke zhlédnutí grafiky a plakáty k výstavám.

Květa Pacovská s kulturní atašé Š.P.Vamberovou absolvovaly pracovní jednání v Muzeu Albína Poláška v Orlandu na Floridě od 31.5.-1.6.2017. Známý americký sochař českého původu (autor soch Radegastu či W.Wilsona v Praze) je spjatý zejména s Chicagem, ale v roce 1950 přesídlil do klimaticky příjemnější oblasti USA, kde také dožil (1965). V jeho muzeu se na základě návrhu ZÚ rozhodli, že pro rok 2018 připraví výstavu Květy Pacovské od konce srpna do počátku prosince, kdy mají největší návštěvnost. Muzeum má k dispozici tři místnosti výstavních prostor (140 m2), jenž Polášek vybudoval, a krásnou zahradu.

Paní Pacovská svou cestu završila v kulturním srdci Spojených států, v New Yorku, kde v Českém centru 2.6.2017 během Evropské noci literatury proběhla vernisáž výstavy, jenž potrvá do 25.6.2017. Měla zde možnost pohovořit o své tvorbě a svým fanouškům podepsat přinesené knihy. Výstava vhodně doplnila úspěšnou literární noc s účastí 15 členských států EU, zahájenou velvyslancem EU při OSN Joao Vale de Almeidou a GK ČR v NY Martinem Dvořákem.

Galerie


Květa Pacovská