česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Praze bude odhalen pomník Milady Horákové

Slavnostní odhalení pomníku Milady Horákové se uskuteční 16. listopadu 2015 ve Sněmovní ulici v Praze. Pomník je symbolickým ztvárněním morálních hodnot oběti nejznámější československé justiční vraždy a její odvahy bojovat za národní identitu proti nacismu i komunismu. 

Celkem 23 návrhů posoudila sedmičlenná odborná komise v řádně konané architektonicko-výtvarné soutěži, která se uskutečnila díky iniciativě Nadačního fondu Stránský, za podpory Městské části Praha 1 a pod záštitou ministra kultury Daniela Hermana, jehož silné podpoře se projekt těší.

Vítězný návrh akad. sochaře Josefa Faltuse zobrazuje řečnický pult s mikrofonem, za kterým stála Milada Horáková u soudu. Na něm sedí skřivánek. „Ten ptáček je Milada Horáková. Změnila se v něj a odlétá za svobodou. Je to silně symbolické,“ popisuje Josef Faltus podobu pomníku. Pult je umístěn na desce, na níž jsou slova Milady Horákové, které napsala ve svém posledním dopise před popravou: „Padám, padám, tento boj jsem prohrála, odcházím čestně. Miluji tuto zem, miluji tento lid, budujte blahobyt. Odcházím bez nenávisti k vám. Přeji vám to. Přeji vám to…“  Tato slova budou přeložena do čtyř světových jazyků.

Pro úhradu nákladů na realizaci pomníku zřídil Nadační fond Stránský speciální transparentní účet 8123455001/5500. 

Výši prostředků na kontě a připsání svého vkladu si může každý zkontrolovat na www.nfstransky.cz. Každý přispěvatel bude navždy evidován jako dárce historického pomníku. Pokud se přihlásí písemně na adrese Nadační fond Stránský, Národní 11, 110 00 Praha 1 nebo e-mailem na adrese recepce@mjs.narodni.cz, získá originální certifikát potvrzující jeho podíl na výstavbě pomníku.

Návrh pomníku M.Horákové. Foto NJS

Návrh pomníku M.Horákové. Foto NJS