česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR ve Washingtonu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vernisáž výstavy Za vaši a naši svobodu 1968–2018

Ústav pro studium totalitních režimů připravil k 50. výročí Pražského jara a okupace Československa výstavu Za vaši a naši svobodu. Ve spolupráci s velvyslanectvím ČR a Delegací Evropské unie v USA byla ve středu 4. dubna 2018 zahájena výstava přinášející svědectví o protestech proti okupaci Československa v roce 1968 ve státech komunistického bloku.

Výstava byla vytvořena z dokumentů, fotografií a na základě autentických svědectví pamětníků, které pořídili v letech 2008 až 2018 Adam Hradilek, Petr Blažek, Štěpán Černoušek, Michaela Stoilova a další badatelé Ústavu pro studium totalitních režimů. Výstava má sloužit jako záznam osudů protestujících a také jako pocta jejich vzpomínkám.

Vernisáž výstavy byla zahájena přímo jejím autorem Adamem Hradilkem a Pavlem Litvinovem, vnukem Maxima Litvinova, který byl ve 30. letech 20. století ministrem zahraničí ve Stalinově SSSR. Pavel Litvinov se zúčastnil protestů proti okupaci Československa na Rudém náměstí v Moskvě v roce 1968.

Pavel Litvinov s Adamem Hradilkem

Pavel Litvinov s Adamem Hradilkem

Expozice se skládá ze sbírky více než dvaceti rozhovorů s občany států Východního bloku, kteří odvážně protestovali proti invazi vojsk své země do Československa roku 1968. Jejich osudy a vzpomínky společně s dokumenty ze sovětských, polských, maďarských, německých, bulharských a českých archivů bezpečnostních složek a osobních archivů tvoří základ výstavy, která připomíná letošní padesátileté výročí okupace.

Záznam z diskuse je na Facebooku ambasády.