česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: vlastní
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Americké investiční společnosti jednaly v Praze

Ve dnech 21. a 22. května 2019 se uskutečnila mise amerických firem pod hlavičkou asociace ACEBA (American-Central European Business Association), jejímž cílem se stalo hlavní město Praha. ACEBA je asociace sdružující americké investory se zájmem o střední a východní Evropu. Je to nezisková organizace zaměřená na vytvoření jednotné platformy pro dialog mezi manažery amerických převážně investičních firem a vládními představiteli ze 14 zemí střední Evropy. Mise se uskutečnila jako projekt ekonomické diplomacie, PROPED a jejím smyslem bylo zajistit pokračování dialogu mezi americkými investory a českými institucemi majícími rozhodující vliv na vytváření funkčního investičního prostředí v České republice.

Delegace amerických firem byla v průběhu svého dvoudenního pobytu v Praze přijata předsedou vlády ČR A. Babišem, ministrem průmyslu a obchodu K. Havlíčkem a ministrem obrany L. Metnarem. Jednání zástupců jednotlivých firem probíhala rovněž na ministerstvu financí, na ministerstvu vnitra a na České národní bance. Jednalo se o druhou misi amerických investorů do ČR, první se uskutečnila v květnu roku 2018. V Černínském paláci se se zástupci amerických firem sešel náměstek ministra zahraničních věcí M. Tlapa. V delegaci, která se v Černínském paláci zúčastnila pracovního oběda, byli přítomni zástupci amerických společností Amgen, Lilly, Medtronic, Merck (MSD Pharma), MetLife, Motorola Solutions, Northrup Grumman, Oshkosh Defense a Pharmaceutical Research & Manufacturers Association (PhRMA). Tématem jednání byla investiční spolupráce včetně vytváření motivujících podmínek pro zahraniční investory v ČR. Projednávána byla zejména témata z oblasti farmaceutiky a zdravotnictví. Společnosti reprezentující obranný sektor informovaly náměstka Tlapu o svých záměrech v ČR a o možnostech spolupráce s českými firmami.

Součástí mise bylo rovněž Obranné fórum a Zdravotní dialog. Obranné fórum posloužilo jako platforma pro setkání českých a amerických firem z oblasti obranného a bezpečnostního průmyslu a pro diskusi o možnostech vzájemné spolupráce v tomto oboru. Na závěr Obranného fóra proběhly B2B schůzky. Zdravotní dialog nabídl možnost diskuse mezi zástupci amerických firem z oblasti farmaceutického průmyslu a zástupci ministerstva zdravotnictví a dalších institucí působících v této oblasti (SUKL, VZP, AVDZP, atp.).

Účastníci mise i jejich čeští partneři se shodli v názoru, že je nutné v započatém dialogu pokračovat a dále jej rozvíjet. Jeho výsledkem pak bude dobře fungující prostředí vzájemné spolupráce.