česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Vlastní
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Americké investiční společnosti jednaly v Praze

Dne 16. června 2021 se uskutečnila mise amerických firem pod hlavičkou asociace ACEBA (American-Central European Business Association) do Prahy. Jejím cílem se stalo hlavní město Praha. ACEBA je asociace sdružující americké investory se zájmem o střední a východní Evropu. Je to nezisková organizace zaměřená na vytvoření jednotné platformy pro dialog mezi manažery amerických převážně investičních firem a vládními představiteli ze 14 zemí střední Evropy. Mise se uskutečnila jako projekt ekonomické diplomacie, PROPED a jejím smyslem bylo zajistit pokračování dialogu mezi americkými investory a českými institucemi majícími rozhodující vliv na vytváření funkčního investičního prostředí v České republice.

Delegace amerických firem byla během svého pobytu v Praze přijata předsedou vlády A. Babišem (respektive prezident ACEBA/ACBC Eric Steward), předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR R. Vondráčkem, ministryní financí a místopředsedkyní vlády A. Schillerovou, ministrem průmyslu, obchodu a dopravy a místopředsedou vlády K. Havlíčkem a setkala se rovněž s náměstkem ministra obrany T. Kopečným. V Černínském paláci se zástupci amerických firem sešel státní tajemník M. Stašek na setkání formou pracovního oběda. M. Stašek ve své zdravici připomněl, že USA jsou již několik let naším nejvýznamnějším exportním partnerem mimo EU a také jednou z našich nejdůležitějších exportních destinací z pohledu přidané hodnoty exportovaného zboží. Zmínil rovněž skutečnost, že USA jsou společně s Jižní Koreou a Japonskem v ČR největšími mimoevropskými investory. Zdůraznil, že cílem ČR je zaměřit se do budoucna především na rozvoj vědy, výzkumu a inovací a zařadit se v tomto ohledu do skupiny nejvýznamnějších zemí na světě.

Součástí mise bylo rovněž Obranné fórum a Zdravotní dialog. Obranné fórum posloužilo jako platforma pro setkání českých a amerických firem z oblasti obranného a bezpečnostního průmyslu a pro diskusi o možnostech vzájemné spolupráce v tomto oboru. Na závěr Obranného fóra proběhly B2B schůzky. Zdravotní dialog nabídl možnost diskuse mezi zástupci amerických firem z oblasti farmaceutického průmyslu a zástupci ministerstva zdravotnictví a dalších institucí působících v této oblasti (SUKL, VZP, atp.).

Účastníci mise i jejich čeští partneři se shodli v názoru, že je nutné v započatém dialogu pokračovat a dále jej rozvíjet. Jeho výsledkem pak bude dobře fungující prostředí vzájemné spolupráce.

Zpracoval: Jiří Janíček, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu