česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pixibay20
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Americký Senát schválil návrh zákona o inovacích a soutěži, který má pomoci americkému technologickému sektoru

Senát USA v úterý 8. června schválil návrh zákona o inovacích a soutěži (USICA), který cílí na posílení amerického průmyslu a technologií, v kontextu soupeření s Čínou.   Součástí balíčku jsou i výdaje ve výši 250 miliard dolarů, mj. na výrobu polovodičových čipů a technologické inovace. Návrh podporuje i prezident Joe Biden. Cílem iniciativy je  posílit americký průmysl, včetně jeho soběstačnosti, a zachování vůdčího postavení USA jako technologické a inovativní velmoci. Konečná podoba zákona bude záležet i na Sněmovně reprezentantů.
 

Návrh zákona o inovacích a soutěži, který má posílit postavení Spojených států v hospodářském soutěžení s Čínou, byl 8. června schválen v Senátu USA poměrem hlasů 68-32. Připravili ho demokratický senátor Chuck Schumer (N.Y.) a republikánský senátor Todd Young (Indiana). Zákon nese název U.S. Innovation and Competition Act (USICA), přičemž jeho největší část byla dosud známa pod názvem Endless Frontier Act. Návrh má podpořit americkou výrobu a výzkum a pomoci tak mj. proti některým čínským kontroverzním obchodním praktikám.

Jedním z pilířů návrhu je částka 50 miliard dolarů pro Department of Commerce (ministerstvo obchodu) na podporu výroby polovodičových čipů, což je v relaci vůči Číně jedno z nejcitlivějších témat, a tyto komponenty jsou též poslední dobou předmětem zpřísňující se regulace vývozu ze strany USA. Vyčleněná finanční částka reaguje na globální nedostatek těchto čipů, které jsou klíčovou součástkou mj. různých elektronických zařízení či automobilů. Nedostatek byl vyvolán mj. zvýšenou poptávkou  v době pandemie i narušením některých dodavatelských řetězců.

Dále má být vytvořeno nové ředitelství pro technologie a inovace v rámci National Science Foundation (nezávislá agentura Spojených států podporující výzkum a vzdělávání).  Ředitelství bude mít na starosti mj. financování umělé inteligence a kvantové vědy. Má být reakcí na dlouhodobé strukturální nedostatky ve financování nových technologií ze strany federální vlády. V letech 2022 a 2026 by mělo NSF obdržet desítky miliard dolarů.

Dalších 10 miliard dolarů pak obdrží ministerstvo obchodu pro regionální technologické programy, které využívají materiály vyrobené v USA. Tato část návrhu má zajistit, že technologický výzkum a vývoj bude relativně rovnoměrně rozprostřen v rámci Spojených států.

Součástí návrhu je i 10 miliard dolarů pro program přistání na měsíci. Zde se jedná o reakci na pokrok Číny v dobývání vesmíru.

Bylo též schváleno navýšení poplatků za návrhy fúzí, které posílí financování orgánů pro ochranu hospodářské soutěže (tj. Federal Trade Commission a divize na ochranu hospodářské soutěže ministerstva spravedlnosti).

V návrhu zákona jsou i přímo nesouvisející pasáže, jako např. zákaz účasti amerických státních představitelů na zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022.

Vůdce senátní většiny Chuck Schumer označil schválení návrhu zákona v Senátu za historický okamžik, zlom pro americký leadership  v 21. století. Schválení návrhu ocenili i republikáni. Projednávání nicméně nebylo jednoduché a trvalo několik týdnů, při zapojení šesti výborů a projednání vysokého počtu pozměňovacích návrhů z obou hlavních politických táborů.

Návrh zákona má také podporu amerického prezidenta Joe Bidena.  Bílý dům vydal ke schválení návrhu zákona v Senátu své vlastní prohlášení, ve kterém mj. zmiňuje, že návrh se zabývá klíčovými prvky amerického plánu pro zaměstnanost, který Biden představil 31. března. Bílý dům považuje jak plán pro zaměstnanost, tak aktuální návrh zákona o inovacích a soutěži za součást klíčového souboru investic, které probíhají jednou za generaci. Mají podpořit výzkum, vývoj a pokročilou výrobu, jakož i posílit růst v kritických odvětvích zásadních pro budoucí pracovní místa. Bílý dům oceňuje zaměření návrhu zákona na nejdůležitější technologie, za něž označuje umělou inteligenci, čipy do počítačů, lithiové baterie v chytrých přístrojích a elektrická vozidla. Stručně řečeno, Bílý dům v zákonu spatřuje základy pro vytvoření budoucí generace pracovních míst s vysokou přidanou hodnotou, a věří, že Spojené státy budou vůdčí silou ve výrobě a technologiích.

Potěšení ze schválení návrhu v Senátu vyjádřili zástupci podnikatelské sféry, např. generální ředitel IBM Arvind Krishna, podle něhož se jedná o „vizionářský zákon“, který má potenciál mj. podpořit takovou spolupráci mezi veřejným a soukromým sektorem, která přivedla člověka na Měsíc. Vstřícně se vyjádřila též Americká obchodní komora, která ocenila avizované federální investice na základní výzkum a výzkum a vývoj, po „desítkách let jejich poklesu“.

Návrh amerického zákona o posílení inovací a soutěže je v médiích prezentován jako nástroj hospodářského boje USA proti Číně, ovšem ve své podstatě je  především nástrojem domácí politiky a ekonomiky a zaměřuje se na federální financování citlivých oborů důležitých pro budoucí konkurenceschopnost USA.

Posílení technologické základny USA je důležité i pro Evropu, ať již v roli ekonomického konkurenta či jako partnera pro možnou spolupráci. 

Schválení zákona ve stávající podobě nicméně ještě není zaručeno. Projednání ve Sněmovně reprezentantů by si mohlo vyžádat cca několik týdnů.

 

Martin Fott, Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu