česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CZ Embassy
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká věda v centru pozornosti americké National Science Foundation

Ve dnech 9. – 13. 12. 2019 navštívila ČR tzv. Multiplier Mission americké National Science Foundation. Identifikaci potenciálu pro spoluprácci v oblastech výzkumu umělé inteligence a nanotechnologií se mise věnovala v rámci programu, který zahrnoval více než 22 českých výzkumných týmů v pěti městech. Velmi pozitivní zpětná vazba jenom potvrdila konkurenceschopnost výzkumu v Akademii věd a na veřejných vysokých školách. Organizační zajištění bylo realizováno s podporou programu PROPED Ministerstva zahraničních věcí.

National Science Foundation je jedním z nejvýznamnějších donorů pro základní výzkum v USA, zejm. v některých oborech. V poslední době je také jednou z implementačních autorit pro novou strategii pro rozvoj výzkumu umělé inteligence, kterou prosazuje současná administrativa (více v časopisu MED, září 2019, str. 19 - 20).

Tzv. Multiplier mise jsou nástrojem agentury k získání důkladného přehledu o mezinárodním dění, zaměření či silných a slabých stránkách partnerských zemí. Jde o nový koncept, který při vyhodnocování potenciálu pro mezinárodní spolupráci nahradil kanceláře v Bruselu a v dalších regionech. I proto byla návštěva především interaktivní diskusí k tématům jako dosavadní spolupráce s USA, zamýšlení partneři nebo překážky pro formování takové spolupráce. Mise byla šestou svého druhu a první v nových členských státech EU.  

Mezi českými výzkumníky panovala vzácná shoda jak v orientaci, tak v identifikaci překážek a příležitostí pro další rozvoj komunikace mezi oběma výzkumnými prostory. Americká strana naproti tomu ocenila jednak celkovou kvalitu prezentovaných týmů, dále např. úzké vazby řady výzkumníků na průmyslové partnery nebo orientaci na relace s širokou škálou amerických institucí – vedenou zpravidla tematickou komplementaritou.

Návštěva svým zameřením navázala na sérii bilaterálních workshopů, které realizoval zastupitelský úřad ve Washingtonu s federálními partnery v minulých letech. Ty se věnovaly nanotechnologiím (únor 2018), umělé inteligenci (září 2018) a ELI Beamlines (únor a září 2019).

Zpracoval: Luděk Moravec, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu, DC