česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: pixabay.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České firmy se nebojí investovat v USA

Dobrá ekonomická kondice českých firem jim dodává odvahu a chuť investovat v zahraničí. Spojené státy se mohou na první pohled jevit jako příliš ambiciózní investiční cíl. Pro úspěch v této zemi je však důkladná příprava a dobrá informovanost o místních podmínkách naprosto nezbytná. Velvyslanectví ve Washingtonu se snaží firmy v jejich investičních snahách podporovat. Pomoci Vám může i nově vydaná investiční příručka Americké obchodní komory.
 

České republice se v současné době ekonomicky daří, o čemž svědčí i fakt, že ze země, která přímé zahraniční investice dovážela, se pomalu stává země, která je schopná je i vyvážet. Zajímavým faktem pak je, že se zvyšuje příliv přímých zahraničních investic i do takových zemí, jako jsou Spojené státy. Při bližším pohledu je zřejmé, že investice českých firem v zemi „neomezených možností“ často přímo souvisí s jejich proexportní snahou. Vstup na místní trh prostřednictvím založení dceřiné společnosti totiž bývá v mnoha případech nejlepším způsobem jak ve Spojených státech uspět.

Ukazuje to i příklad českého výrobce zdravotnických lůžek Linet, který působí ve Spojených státech od roku 2010. Díky strategické poloze města Charlotte v Severní Karolíně dokáže dodávat své produkty na celé hustě zalidněné východní pobřeží a přitom může těžit z relativně dobrého spojení do Evropy. Američtí pacienti se tak mohou setkat s nemocničními lůžky českého původu i v tak prestižních nemocnicích jako je New York Presbytarian Hospital, Northwestern Memorial Hospital, UPMC aj. Linet očekává letos dosažení obratu přes 50M USD a během dalších 5 let plánuje atakovat hranici 100 milionů USD. V Severní Karolíně investovala i česká softwarová firma Safetica, díky čemuž se jí zpřístupnil region s velkou koncentrací potenciálních zákazníků z oblasti finančnictví a velkého průmyslu. V Sillicon Valley, tedy technologicky nejdynamičtější oblasti světa, se podařilo uchytit českým softwarovým firmám Avast, Flowmon, Socialbakers a GoodData.

Při pomyslné cestě nad mapou USA nelze opomenout významnou investici České zbrojovky. Výsledkem snahy tradičního českého výrobce vypořádat se se zákonem „Buy American Act“ je nová výrobní hala v Kansas City. Americká dceřiná společnost CZ-USA zde tento rok započala výrobu vybraných modelů určených hlavně americkým ozbrojeným složkám. V tomto roce plánuje Zbrojovka v Americe vyrobit 10 tisíc kusů. Celá řada dalších firem z různých sektorů působí prostřednictvím místních dceřiných společností mezi jinými firmy Mmcité, EUHERE Sports a Grund, Holik, Elmarco, KV Final.

Zcela nový rozměr česko-americkým ekonomickým vztahům pak dodává dosud největší investiční akce, kdy společnost R2G letos nakoupila v USA jednu z nejvýznamnějších světových firem v oboru netkaných textilií First Quality Nonwovens. Další velká investice je spojená s průlomovou technologií baterie české společnosti HE3DA. Firma již založila pobočku v USA a plánuje v  blízkém časovém horizontu přistoupit k zahájení výstavby závodu, kde se bude jedinečná baterie vyrábět. Na nové technologie se zaměřuje i další firma s českou stopou United Hydrogen. Americká společnost s českými vlastníky již dokončila svou investice v Charlestonu ve státě Tennessee za 40 milionů dolarů a plánuje vybudovat síť vodíkových čerpacích stanic.

Úspěchy českých firem v mnohém inspirují. Na druhou stranu při zvažování investice v USA je třeba mít na paměti, že tento trh představuje poměrně tvrdý oříšek i pro zkušené byznysmeny a to zejména kvůli řadě specifických regulací místního trhu. Podmínky v oblasti daní, pobídek a jednotlivých regulačních opatřeních se často výrazně liší stát od státu. Zcela klíčová je však důkladná příprava a načerpání dostatečného množství informací.

Za tímto účelem naleznou zájemci pod níže uvedeným odkazem investiční příručku Americké obchodní komory, kde jsou k dispozici základní informace k investování v USA mimo jiné o zakládání podnikání, daňovém systému, licencích a povoleních či údaje o jednotlivých státech a investičních agenturách.

Vypracoval: Bohdan Malaniuk, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu, DC