česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pixabay
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Radar pro speciální jednotky od firmy Retia vstupuje na americký trh

CSG USA uspěla se vstupem na americký trh a nesený radar pro zásahové jednotky od firmy Retia a.s. je tak nově dostupný v rámci federálních akvizičních programů GSA Schedule a DoD E-Mall.

Firma CSG USA, součást holdingu Czechoslovak Group, uspěla ve složitém procesu vstupu na americký trh bezpečnostních a obranných technologií. Nesený radar pro zásahové jednotky od firmy Retia a.s. je tak nově dostupný v rámci federálních akvizičních programů GSA Schedule a DoD E-Mall, či skrze přímé kontrakty.

Senzor, který je pro americký trh označován jako POLR-1 (Presence of Life Radar verze 1), pro ostatní jako ReTWis 5, umožňuje vojákům a policistům získat klíčové a někdy život zachraňující informace o počtu, pohybu a pozici osob v cílovém prostoru v reálném čase před tím, než dojde k samotné intervenci. Výrazně větší situační přehled, který nasazení POLR-1 přináší, je zásadní v řadě taktických a vysoce rizikových situací typických pro činnost policejních nebo vojenských zásahových a speciálních jednotek. Zařízení má však výrazně širší využití, např. na kontrolních stanovištích při odhalování ilegální migrace nebo v záchranářství.

Jde o nesený UWB radarový systém který je plně kompatibilní s předpisy Federální telekomunikační komise, včetně nutných certifikací, který prošel řadou náročných zkoušek u různých vládních agentur, policejních i vojenských.  Provedené zkoušky při simulovaných podmínkách skutečného zásahu, včetně těch srovnávacích, prokázaly, že je POLR-1 skutečným leaderem ve své kategorii. Zařízení je schopné penetrovat prakticky jakoukoliv nekovovou bariéru, má dosah až do 40m a nabízí řadu uživatelských nastavení.

CSG USA na uvedení POLR-1 ve Spojených státech pracuje od roku 2019. Ve stejném roce se také zúčastnila prezentací pro záchranářskou komunitu a zástupce technologické sekce Ministerstva pro vnitřní bezpečnost, která se uskutečnila v rámci mise PROPED, připravené ZÚ Washington a vedené generálním ředitelem HZS ČR.

GSA Schedule lze s jistými odlišnostmi považovat za obdobu tzv. rámcových smluv podle české legislativy a umožňuje zrychlené centrální nákupy předdefinovaného katalogu technologií skrze vládní General Services Administration. Jde o instrument široce využívaný zejm. v dodávkách pro policejní sbory. E-Mall Ministerstva obrany zase usnadňuje a zrychluje prodej do obranného sektoru. V obou případech jde o zapojení do těchto mechanismů zásadním předpokladem pro úspěšné proniknutí na tento náročný trh.

Zpracoval: Luděk Moravec, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu, DC