česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: pixabay
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ekonomika USA se bude otevírat po jednotlivých státech

USA registrovaly k 20. dubnu více než 783 tisíc potvrzených případů onemocnění COVID-19 a 42 000 úmrtí. Výrazně utlumena je veškerá ekonomická aktivita. Bílý dům očekává, že část států by mohla začít postupně otevírat své ekonomiky již k 1. květnu. Americká vláda a centrální banka FED spustila sérii historicky bezprecedentních fiskálních a monetárních opatření za účelem tlumení dopadů již probíhající recese a urychlené obnovy hospodářství po odeznění aktuální zdravotní krize. V reakci na akutní nedostatek zdravotnického materiálu na něj zavedla americká administrativa vývozní omezení. Dovoz z České republiky není z regulatorního hlediska omezen. 

Ke dni 20. dubna bylo v USA podle John Hopkins Coronavirus Resource Center evidováno celkem 783 tisíc případů onemocnění COVID-19. Více než 42 tisíc Američanů nákaze podlehlo. Na většině území USA dochází k poklesu počtu nově nakažených, počtu úmrtí i hospitalizací. Data indikují, že se díky zavedeným opatřením podařilo zpomalit šíření nákazy, včetně situace v epicentrech epidemie v lidnatých městských aglomeracích na východním pobřeží (New York, New Jersey, Massachusetts). K rychlejšímu nárůstu počtu nemocných dochází nyní v oblasti městských sídel v centrální části země, kde se nákaza objevila později (kvantitativně nejde nicméně o statisticky významná čísla). Nejvíce zasaženým je i nadále stát New York, New Jersey, Massachusetts, Pensylvánie, Kalifornie.

Americká ekonomika mezitím prožívá v důsledku zavedených opatření proti šíření COVID-19 bezprecedentní útlum. Obchody a restaurace jsou zavřené a zavřená je i část průmyslových provozů. Od vypuknutí pandemie přišlo přes 22 mil. Američanů o práci. V březnu propadl americký maloobchod o 8,7 %, což je největší měsíční propad od počátku sledování tohoto ukazatele v roce 1992. Zvýšený nákupy potravin, léků a základního spotřebního zboží nedokázal zdaleka vyrovnat pokles v ostatních odvětvích. Americká ekonomika je přitom ze dvou třetin tažena právě spotřebitelskými výdaji. Průmyslová výroba v oblasti New Yorku zažila historicky největší měsíční pokles. Všechny hlavní americké banky reportovaly propady zisku o více než 40 %, protože musely dát do rezerv miliardy dolarů na krytí předpokládaných ztrát z půjček a hypoték. Většina analytiků aktuálně předpokládá delší a bolestivější obnovu ekonomiky než po finanční krizi v roce 2008.

Americká vláda a centrální banka FED mezitím pumpují do ekonomiky historicky bezprecedentní objem peněz. FED se zavázal k neomezenému nákupu dluhopisů a spustil nové úvěrové nástroje, aby zajistil hladké fungování finančních trhů v době recese. Dne 27. Března prezident Trump podepsal zákon CARES Act – fiskální balík v objemu přes 2 bln. USD. Jeho součástí jsou i programy půjček v objemu 349 mld. USD pro malé podniky za účelem krytí mzdových nákladů. Pro enormní zájem byly prostředky vyčerpány v řádu dvou týdnů, a proto se očekává brzké navýšení o dalších 310 mld. USD.

Prezident Trump představil 16. dubna třífázové otevírání ekonomiky. Předpokladem otevírání je sestupný trend pandemie v jednotlivých státech. Rychlost otevírání se pak odvíjí od míry zasažení jednotlivých států, jejich testovacích kapacit a kapacit jejich zdravotnické infrastruktury. Bílý dům očekává, že část států by mohla začít postupně otevírat své ekonomiky již k 1. květnu. Hlavní pravomoc ohledně uvolňování přijatých opatření je však v rukou guvernérů jednotlivých států. Státy Jižní Karolína, Georgia a Aljaška se začaly otevírat již v týdnu od 20. dubna.     

Vzhledem k tomu, že obchod spadá do kategorie „nezbytného cestování“, není dovoz z České republiky z regulatorního hlediska nijak omezen. Otevřené jsou všechny přístavy a fungují všechny druhy dopravy včetně leteckého karga. Provoz je limitován celkově nižší poptávkou a zpomalením procesů v rámci logistického řetězce v důsledku zavedených ochranných opatření. Americká celní správa (US Customs and Border Protection) oznámila možnost 90denního odkladu plateb některých daní, cel a poplatků pro dovozce, kteří se nacházejí ve finanční tísni. Více informací zde.

I přes rychle nabíhající průmyslové kapacity se USA potýká s akutním nedostatkem ochranných zdravotnických pomůcek. Proto byla zavedena vývozní omezení a US Customs and Border Protection ve spolupráci s Federal Emergency Management Agency (FEMA) začala zabavovat vybrané zdravotnické položky při vývozu z USA. Zároveň je zdravotnický materiál aktivně poptáván americkými institucemi v zahraničí. CBP spustila stránky s informacemi vztahujícími se na dovoz zdravotnické materiálu (včetně kategorizace ochranných prostředků, potřebných certifikací atp.). Více informací zde.   

Zpracoval: Bohdan Malaniuk, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu, DC