česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CZ Embassy + pixabay
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Fond pro nastartování spolupráce českých vědců s elitním Massachusetts Institute of Technology (MIT) se otevírá

Massachusetts Institute of Technology (MIT) a Akademie věd ČR (AVČR) společně otevírají MIT – Czech Republic Seed Fund, nástroj pro financování rozjezdu vzájemné výzkumné spolupráce elitní americké výzkumné organizace a českých výzkumníků, nejen v rámci AVČR, ale také všech našich vysokých škol.

Fond bude cestou každoročních grantových soutěží podporovat společné týmy českých a amerických vědců, se zapojením juniorních výzkumníků a studentů v jejich snaze o ustavení dlouhodobějších a udržitelnějších partnerství a o přípravu projektů do významnějších grantových schémat. Česká republika se tak zařadí mezi tak významné partnery MIT jako jsou Německo, Francie, Izrael, Itálie nebo Korea. První výzva se uskuteční již v tomto roce.

„Z českých zemí v minulých staletích vzešlo mnoho úžasných vědců, intelektuálů a umělců, kteří formovali civilizaci a rozvíjeli naše společné lidství. Díky vynikajícímu výzkumu v takových oblastech, jako je např. umělá inteligence, nanotechnologie, fyzika vysokých energií či biochemie, je Česko pro MIT přirozeným partnerem. Jsme nadšeni z této příležitosti pro výzkumníky z Česka a MIT, aby společně hledali možnosti spolupráce a v blízké budoucnosti rozvinuli větší a trvalé společné výzkumné projekty,“ řekl ke vzniku fondu  Prof. Markus Buehler, profesor inženýrství na MIT a vedoucí poradní skupiny, která bude na jednotlivé soutěže dohlížet.

MIT je jednou z nejprestižnějších univerzit na světě vůbec a zároveň světovým leaderem v řadě oborů, které jsou zajímavé i pro české výzkumníky. Program obdobných fondů vznikl na MIT v roce 2008 a za dobu své existence rozdělil více než 20 mil. USD. Celkově bylo touto cestou podpořeno 948 projektů, z nichž mnoho vedlo k dlouhotrvající spolupráci, k významným grantům nebo k dalším výzkumným mobilitám.

Velvyslanec ČR v USA, Hynek Kmoníček, uvedl: "Jsem rád, že se podařilo tuto spolupráci připravit. Českým vědcům přinese nové možnosti a zároveň pomůže upevnit partnerství mezi Českou republikou a MIT. Doufám, že se MIT – Czech Republic Seed Fund etabluje jako součást česko-amerických vztahů ve výzkumu a vývoji a zároveň, že spolupráce nastartovaná s jeho pomocí, povede k zajímavým objevům a inovacím." Zastupitelský úřad ve Washingtonu, se na přípravě této spolupráce dlouhodobě podílel, spolu s partnery z Kanceláře AVČR, Ústavu organické chemie a biochemie AVČR a jeho dceřiné firmy IOCB Tech, která fond sponzoruje.

Zpracoval: Luděk Moravec, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu, DC