česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva českých elektroenergetických firem v USA

Ve dnech 9.-13. května 2016 navštívila USA delegace českých elektroenergetických firem. Cílem mise složené se zástupců firem ČEZ, ČEPS, Instar (optimalizace energetické spotřeby) a agentury CzechInvest bylo prodiskutovat s americkými partnery otázky spojené s implementací tzv. chytrých sití (dále jen „smart grids“). Kromě Washingtonu navštívila delegace i Severní a Jižní Karolinu.

Během programu ve Washingtonu se delegace setkala se zástupci federálních institucí, které se problematikou smart grids zabývají (Ministerstvo energetiky, Federální energetická regulační komise, Ministerstvo obchodu a Národní institut pro standardy a technologie), s představiteli soukromých firem nabízejících smart grids řešení (GE Smart Solution, Lockheed Martin), se zástupci velké energetické firmy, které se snaží smart grids implementovat (Excel Energy – cca 3 mil. zákazníků) a zástupcem Institutu pro výzkum v oblasti elektroenergetiky (EPRI). Během washingtonské části programu vedla delegaci náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro energetickou politiku Lenka Kovačovská.

Následně se skupina přesunula do Charlotte v  Severní Karolině, kde se zúčastnila energetického summitu (na summitu vystoupili i zástupci firem ČEZ a ČEPS). Vyvrcholením programu v Charlotte bylo setkání s největší US elektroenergetickou firmou – Duke Energy (sídlící právě v Charlotte).

Posledním cílem návštěvy bylo hlavní město Jižní Karoliny – Columbie, kde se zástupci české mise setkali s představiteli státních regulačních orgánů a elektroenergetických firem.