česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva ministra Jana Mládka v USA

Ministr průmyslu a obchodu ČR Jan Mládek navštívil ve dnech 12.-15. května 2015 Spojené státy americké za doprovodu mise českých podnikatelů především ze sektoru letectví.

S představiteli americké administrativy jednal o dalším rozvoji vzájemné hospodářské spolupráce a transatlantických vztazích. Vystoupil na prestižní Atlantické radě a jednal s představiteli Světové banky. 

Během návštěvy ministra Mládka v US uspořádala agentura CzechInvest ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR ve Washingtonu a Generálním konzulátem v New Yorku konferenci Czech Aerospace, která se uskutečnila 13. května ve Washingtonu a 14. května v New Yorku. Zúčastnila se jí řada významných českých leteckých firem jako Aero Vodochody, Aerospace Aircraft Industries, Czech Space Alliance, Frentech Aerospace, LOM Praha, Moravský letecký klastr, PBS Velká Bíteš, Ray Service a rovněž Svaz českého leteckého průmyslu. České firmy jsou přítomny v různých fázích hodnotového řetězce a např. v segmentu lehkých a sportovních letadel mají významný tržní podíl.

Ministr Mládek se rovněž setkal s hlavním vyjednavačem Spojených států pro Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) Danem Mullaneyem, s nímž si vyměnil názory na aktuální stav jednání o nové obchodní a investiční dohodě napříč Atlantikem.

S představiteli ministerstva energetiky jednal ministr o perspektivách další spolupráce obou zemí. Dohodli se, že v nejbližší době se setkají týmy obou zemí, aby jednotlivá témata posoudily podrobněji.

V předním americkém  think-tanku Atlantic Council seznámil účastníky s aktuální hospodářskou situací v České republice a prioritami její vlády. Zaměřil se na otázky spojené s rozvojem české energetiky a výzvy, jež před oběma zeměmi stojí v souvislosti s ukrajinskou krizí a potřebou zajistit energetickou bezpečnost.

Ve Světové bance hovořil o zapojení České republiky do globálních hodnotových řetězců. S autory široce sledované publikace Světové banky "Doing Business in..." projednal jejich pohled na ekonomickou politiku vlády ČR usilující o zlepšení podnikatelského prostředí.

Součástí ministrova programu byla i jednotlivá jednání s významnými americkými investory v České republice o možnostech dalších investic a setkání se zástupci významných amerických korporací na půdě Business Council for International Understanding.