česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Bell
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva viceprezidenta pro inovace americké firmy Bell v České republice

Ve dnech 26. února – 3. března navštívila CZ delegace firmy Bell, vedená jejím prezidentem pro inovace, Scottem Drennanem. Cílem návštěvy bylo vyhodnocení potenciálu pro rozjezd spolupráce s českou výzkumnou a inovační sférou.

Vztah mezi Bell a Českou republikou není zdaleka jen o dodávkách vojenských vrtulníků. O tom se přesvědčila řada výzkumných organizací a firem, které během své návštěvy v ČR navštívil Scott Drennan, viceprezident Bell pro inovace v letecké technice. Základem pro jeho návštěvu byly pozitivní zkušenosti, s již takřka dekádu existující investicí v Praze v podobě kompletačního centra dodávek pro evropský trh.

Během únorové návštěvy se VP Drennan a ředitel kanadské vývojové divize Bellu seznámili s řadou českých inovací v rámci jednání se start-upovou scénou. Společným jmenovatelem těchto návštěv, krom relevance v letectví, bylo využití umělé inteligence v prezentovaných produktech. Ve všech případech jde o firmy buď úzce spojené s českými VŠ, nebo podporované v rámci některého z akceleračních či inkubačních programů českých institucí.

Delegace navštívila také centrum HiLase, kde diskutovala především o možnostech projektové spolupráce, dále ČIIRK ČVUT k inovacím v organizaci výroby, katedru leteckého inženýrství VUT, která vede Národní centrum kompetence pro letectví a vesmírné technologie, CEITEC VUT k problematice inteligentních systémů a konečně AI Centrum ČVUT k otázkám využití umělé inteligence a k pokročilé robotice.

Návštěva jednoznačně ukázala, že Česká republika nemá jenom schopnost nabídnout kvalitní výrobní kapacity a kvalifikovanou pracovní sílu, ale také vysoce kvalitní vývojové kapacity, které ladí s potřebami předních výrobců letecké techniky. Velmi pozitivní ohlasy, které jsme z návštěvy zaznamenali jsou tím skutečným příslibem do budoucna.

Zpracoval: Luděk Moravec, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu, DC