česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pixabay
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Největší festivalová akce jihozápadu USA SXSW online letos s českou účastí

Ve dnech 16. – 20. března 2021 se i přes nepříznivou epidemiologickou situaci uskutečnila největší festivalová akce amerického jihozápadu SXSW. Letošní ročník proběhl ze zřejmých důvodů online. Ve spolupráci se zastoupením Evropské unie jsme připravili i prezentaci českých inovátorů v kreativních oborech a umělé inteligenci.

Letošním tématem výstavy, která se každoročně koná při příležitosti festivalu SXSW, byl kreativní průmysl v tom nejširším pojetí.  Ve start-upové sekci se zúčastnily 4 české subjekty. VRgineers reprezentovali nastupující odvětví rozšířené a virtuální reality pro herní průmysl, obranu i zdravotnictví. Charles Games představili svůj originální engine pro výukové hry i úspěšný projekt Attentat 1942. VIdeomapping i prostředí pro virtuální nebo hybridní akce představila firma Xlab Realtime.

Hned několik různých projektů potom obsadilo stánek pražského sdružení PRG.AI. Mezi nimi vynikly projekty TheAItre, který těsně před začátkem festivalu vzbudil mezinárodní ohlas, a Politeia21, jeden z laureátů ceny poroty letošního hackathonu UniHack. Dynamický stánek PRG.AI přinesl také prostor pro propojení s několika AI startupy, nebo diskusi o zkušenostech s přípravou české verze kurzu Elements of AI.

Festival South by SouthWest, dnes už známý jen jako SXSW, se poprvé konal v roce 1987. Od té doby se rozrostl na jednu z největších akcí svého druhu v USA i na světě. Každoročně zahrnuje filmové a hudební koncerty, odborné konference a přednáškové akce pro tisíce účastníků i interaktivní technologickou výstavu.

Letošní česká účast byla umožněna díky podpoře z programu PROPED MZV ČR a zapojení do širší evropské účasti, podpořené delegací Evropské unie v USA.

Zpracoval: Luděk Moravec, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu, DC