česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nové kolo jednání o podpoře amerických partnerů pro český fúzní výzkum

Dne 15. ledna 2019 se uskutečnily konzultace ředitele Ústavu fyziky plazmatu AV ČR (ÚFP) ve Washingtonu. Věnovány byly zapojení amerických partnerů do projektu experimentálního tokamaku COMPASS-U a jeho kolaborativnímu využití v dalším rozvoji technologie jaderné fúze

Spolupráce ÚFP a ZÚ Washington na přípravě strategického partnerství s americkou výzkumnou sférou vychází z dříve deklarovaných priorit americké administrativy, resp. Kongresu, ve věci podpory výzkumu jaderné fúze. Ta získala pro léta 2018 a 2019 výraznou rozpočtovou injekci v podobě cca 40% meziročního růstu. Finanční posílení však doprovázel požadavek na programovou revizi, jejíž závěry budou v brzké době prezentovány pracovní skupinou National Academies of Science, Engineering and Medicine. Potenciál projektu pro skutečně širokou spolupráci amerických partnerů tak dále roste.

Na úspěšnou návštěvu americké delegace v Praze, která měla 22 členů, zástupců celé plejády prestižních amerických výzkumných institucí (MIT, národní laboratoře v Princetonu a Oak Ridge nebo General Atomics) navázala řada jednotlivých kontaktů s týmem ÚFP. Ty se soustředí na plánování budoucí spolupráce, ale i na aktivní zapojování do probíhajících prací. Vzájemným konzultacím byla věnována také hlavní část lednové cesty delegace ústavu po východním pobřeží USA.  

Návštěva ředitele ÚFP ve Washingtonu měla především povahu briefingu pro americké vládní instituce. O projektu byl informován personál senátních výborů pro rozpočet a pro energetiku. Ty mají rozhodující slovo při úpravách celého fúzního programu US a přímý vliv na možnosti spolupráce.

Druhou zastávkou bylo americké Ministerstvo energetiky. Jeho kancelář pro podporu výzkumu je jedním z nejvýznamnějších donorů na základní i aplikovaný výzkum v USA vůbec. V současnosti několik českých institucí participuje na využívání jeho výzkumných infrastruktur v tzv. národních laboratořích. Hlavní roli v této relaci hrají ústavy Akademie věd ČR, ČVUT a další vysoké školy, ale také např. Centrum výzkumu Řež.

Dosavadní vývoj komunikace o projektu COMPASS-U a jeho potenciálu, i viditelný zájem o projekt ELI Beamlines dokladují, že dlouhodobě realizované investice v oblasti výzkumných infrastruktur začínají přinášet ovoce. Svou kvalitou jsou vybudované infrastruktury zjevně konkurenceschopné a zaměřením relevantní.

Zpracoval: Luděk Moravec, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu, DC