česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Embassy
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Plány na český experimentální tokamak vzbudily pozornost amerických vědců i Ministerstva energetiky

Postupné inovace parametrů experimentálních fúzních zařízení – tzv. tokamaků, jsou podmínkou trvalé relevance výzkumu využití jaderné fúze v energetice. Právě takový projekt prezentoval Ústav fyziky plazmatu Akademie věd ČR delegaci prestižních amerických vědeckých a průmyslových organizací, jako MIT, Princeton Plasma Lab nebo General Atomics.

Symbolicky, 4. července 2018, kdy USA slavily 242. Den nezávislosti, uvítal náměstek ministra zahraničí, Ing. Martin Tlapa, více než 20 členů americké vědecké delegace, vedené zástupcem Ministerstva energetiky v pražských prostorách Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ČR. Během půldenního briefingu se delegáti seznámili především s plány na zásadní změnu parametrů experimentálního tokamaku COMPASS, který ústav provozuje.

Projekt COMPASS-Upgrade, podpořený z Operačního programu věda, výzkum, vzdělávání, cílí především na pokračující relevanci tohoto zařízení pro český příspěvek do mezinárodního programu ITER a následně do plánovaného programu DEMO, podle Cestovní mapy pro fúzní energetiku konsorcia EUROFusion. Jeho návrh však vychází z detailního studia možností obdobných zařízení ve světě a snaží se reagovat na mezery, které lze v této oblasti identifikovat. I proto tato akce vzbudila takový zájem, že se jí několik dalších reprezentantů amerických institucí zúčastnilo také formou telekonference.  

Americké zapojení je významným krokem k posílení projektu a příležitostí k posílení česko-americké výzkumné spolupráce. „Máme zájem o intenzivní zapojení amerických partnerů ve fázích designu, stavby i experimentálního využívání COMPASS-Upgrade,“ uvedl ředitel ústavu, RNDr. Radomír Pánek, Ph.D. Význam energetiky ve strategické spolupráci s USA a vítaný příspěvek konkrétních projektů připomněl také náměstek Tlapa.

Jaderná fúze obecně získává v americké vládě podstatnou pozornost a prostor, což vyvrcholilo letošním posílením rozpočtu na relevantní výzkum o cca 40%, z čehož největší díl představuje posílení americké účasti právě v programu ITER. Menší tokamaky, které jsou nezbytné pro výzkum specifických problémů pro využití fúze v energetice jsou v USA samozřejmě provozovány. Český projekt však koncepčně navazuje na nedávno uzavřený Alcator C-MOD, který přinesl řadu zásadních vědeckých, ale také konstrukčních výsledků. Některé z nich lze v COMPASS-Upgrade využít a rozvinout. V neposlední řadě potom současná administrativa prezidenta Trumpa trvá na aktivním a zevrubném hledání synergií u vědeckých infrastruktur budovaných v zahraničí, namísto udržování maximálního spektra těch vlastních.

Vypracoval: Luděk Moravec, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu, DC