česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZU Washington
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezentace nové české bateriové technologie HE3DA ve Washingtonu, DC a státech Virginia, Arkansas a Tennessee

V první polovině května 2018 navštívili Washington, DC zástupci společnosti HE3DA - prezident Jan Procházka a ředitelka americké pobočky Lenka Somolová. Cílem návštěvy bylo prezentovat americkým partnerům novou bateriovou technologii, která by díky použití nanočástic a zcela odlišné vnitřní konstrukci měla přinést mnoho výhod oproti současně používaným bateriovým technologiím. První "gigafactory" na výrobu baterií HE3DA je již ve výstavbě v ČR, přičemž v blízkém horizontu by chtěla společnost přistoupit k zahájení výstavby podobného závodu na území USA. Část programu v USA tak byla věnována právě diskusi o případné investiční podpoře.

Velvyslanectví ČR ve Washingtonu připravilo zástupcům společnosti program, který čítal více než 30 schůzek ve federálním hlavním městě Washingtonu, DC a státech Virginia, Arkansas a Tennessee.

Ve Washingtonu byla návštěva soustředěna na představení technologie federálním úřadům. Zástupci firmy HE3DA technologii osobně prezentovali na pěti federálních ministerstvech (Ministerstvu obrany, Ministerstvu energetiky, Ministerstvu obchodu, Ministerstvu dopravy a Ministerstvu zahraničních věcí) a v odborných výborech Sněmovny reprezentantů a Senátu. V  horní kongresové komoře se pak setkali i s demokratickou senátorkou za stát Nevada Catherine Cortez Masto (společnost HE3DA založila svoji US pobočku právě v Nevadě).

Kromě federálních úřadů se zástupci firmy HE3DA sešli ve Washingtonu i s představiteli ministerstva dopravy Kolumbijského okrsku, se kterými diskutovali možnosti využití vysokokapacitních baterií v městské hromadné dopravě.

Co se týče soukromého sektoru, sešli se zástupci firmy HE3DA ve Washingtonu s představiteli oborových asociací (asociace solárního průmyslu, asociace automobilového průmyslu, a asociace sektoru ukládání energie) a se zástupci některých velkých US korporací (mj. s GE, či s IBM, kde byly diskutovány možnosti využití vysokokapacitních baterií např. jako záložního zdroje pro datová centra). Mimoto se zástupci HE3DA sešli i s Delegací Evropské unie v USA, se kterou hovořili o nadcházejících aktivitách Evropské bateriové aliance (jíž je HE3DA oficiálním členem). Na programu byla i setkání se zástupci vybraných washingtonských think-tanků, se kterými byly mj. diskutovány možnosti prezentace nové bateriové technologie směrem k americké veřejnosti. Na závěr proběhla setkání v oblasti právnicko-konzultantské.

V případě státu Virginie se jednalo o návštěvu centrály jedné z největších US elektrárenských společností - firmou Dominion Energy (26 GW instalovaného výkonu), s jejímiž zástupci byly probírány možnosti využití baterií HE3DA pro regulaci elektrické sítě. Dále proběhla setkání se zástupci guvernérské administrativy a představiteli města Richmond a jeho přilehlých okresů.

V Arkansasu zorganizovalo velvyslanectví setkání v celosvětové centrále největší společnosti světa - firmy Walmart, během něhož byly diskutovány možnosti, jak by velkokapacitní baterie HE3DA mohly pomoci Walmartu splnit jeho ambiciózní plány v oblasti využívání obnovitelných zdrojů energie. Kromě Walmartu se zástupci HE3DA setkali rovněž se zástupci administrativy arkansaského guvernéra a se zástupci arkansaského finančního a technologického sektoru.

V Tennessee pak velvyslanectví připravilo setkání v celosvětové centrále největšího světového expresního přepravce firmy FedEx. Diskutovány byly zj. možnosti využití velkokapacitních baterií na letištích (Fedex operuje na 700 letištích po celém světě) či v datových centrech.

Kromě Fedexu se zástupci HE3DA setkali rovněž s vůbec největší elektrárenskou společností v USA - firmou Tennessee Valley Authority (37 GW instalovaného výkonu) a s představiteli guvernérovy administrativy. Zástupci firmy HE3DA představili své baterie rovněž prezidentovi dopravního podniku města Memphis a zástupcům memphiské obchodní komunity v rámci kulturního festivalu Memphis in May.

Pozn.: V průběhu návštěvy byla na stránkách agentury NASA uveřejněna informace, že bateriová technologie HE3DA byla experty z NASA a US Ministerstva energetiky vybrána mezi 25 nejslibnějších nových energetických technologií v USA (více o iniciativě NASA iTech v separátním článku).

Vypracoval: Petr Michálek, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu