česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: pixabay
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

První seminář pro uchazeče o US financování na podporu výzkumu a vývoje ve střední Evropě

National Council of University Research Administrators (NCURA), spolu s Masarykovou univerzitou, upořádala první seminář pro uchazeče o US financování výzkumu a vývoje v ČR i ve střední Evropě. Ve dnech 21. - 23. září se v Brně sešlo na 70 účastníků a přednášejících z 9 zemí, aby se seznámili s požadavky na standardy správy grantů a požadavky na řešitele v různých specializovaných modalitách výzkumných podpor. 
 

Účastníci ze široké palety zemí – Rakouska, Egypta, Finska, Maďarska, Velké Británie, Itálie, Švýcarska, Slovenska a, samozřejmě, ČR se v rámci workshopu seznámili s možnostmi šesti poskytovatelů podpory v USA a s požadavky na jejich realizaci. Představily se prestižní agentury jako National Institutes of Health, National Science Foundation, Air Force Office of Scientific Research, Office of Naval Research Global nebo US Army Development Command. O těchto i dalších příležitostech v USA se lze dočíst v souhrnném materiálu, který NCURA připravila spolu s dalšími partnery.

Administrativní pracovníci a manažeři výzkumných organizací hrají stále podstatnější roli v celém ekosystému podpor, zvláště u stále komplexnějších mezinárodních relací. Administrace širokého spektra podpor se stává výzvou sama o sobě, mnohdy v mezinárodním prostředí, s výzvami jako jsou bezpečnost a důvěryhodnost výzkumné sféry nebo biologická bezpečnost, či role vědy při řešení složitých globálních otázek. „Cestou poskytování a prohlubování vzdělání a kvalifikace výzkumných manažerů v USA i v zahraničí, ale také cestou rozšiřování jejich profesních sítí, NCURA naplňuje své poslání v akademické komunitě,“ poznamenala výkonná ředitelka, Kathleen Larmett.

Instruktory ve druhé části programu, která se zabývala právě administrativními výzvami těchto grantů, byli zkušení reprezentanti americké i evropské akademické komunity: Jennifer Ponting z University of Chicago, Kim Moreland z University of Wisconsin-Madison, Eva Bjorndal z King’s College of London a Annika Glauner z ETH Zurich.  

Na přípravě workshopu se dále podílela česká ambasáda ve Washingtonu a člen Rady NCURA pro globální otázky, Jaroslav Šíp za FEL ČVUT. Velvyslanec ČR v USA, Miloslav Stašek, dodal: „Podobné workshopy jsou nutné k tomu, abychom zprostředkovali našim institucím efektivnější a snazší spolupráci s americkými partnery. Rozdílné požadavky na administraci grantů, ale také na související otázky dodržování některých specifických regulací ve vztahu k americkým poskytovatelům mohou působit značné obtíže. Pochopení těchto problémů a přístupů k jejich řešení proto společnou realizaci projektů zefektivní a napomůže jejich udržitelnosti. NCURA je ve věci vzdělávání manažerů a administrátorů všeobecně považována za jednu z nejpovolanějších. Jsme proto rádi, že jsme mohli na tomto projektu spolupracovat.“

Zpracoval: Luděk Moravec, vědecký diplomat ZÚ Washington