česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: PIXABAY20
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Sotio rozšiřuje své aktivity v USA

Sotio je mezinárodní biotechnologická společnost, která zastřešuje aktivity skupiny PPF v oblasti výzkumu a vývoje nových protinádorových léčivých přípravků. V plánu na nejbližší období má zásadní posílení na americkém trhu, konkrétně v Bostonu, kde je největší koncentrace biotechnologických firem na světě a kde také působí firmy, které vývoj nových léků financují. PPF tím zároveň posílí svou přítomnost v USA.

Díky vlastnímu výzkumu a vývoji a prostřednictvím licenčních dohod, investic, fúzí a akvizic buduje společnost Sotio široké portfolio onkologických programů. Má vlastní kapacity potřebné pro výzkum, preklinický i klinický vývoj, komerční plánování a uvádění produktů na trh. Vyvíjí moderní imunoterapeutické přípravky se značným léčebným potenciálem zaměřené na pacienty s nádorovými onemocněními. Má zájem své portfolio dále rozšiřovat o nadějné onkologické léčivé přípravky v pokročilé fázi preklinického nebo klinického vývoje. Hledá proto inovativní produkty (malé molekuly, biologická léčiva, buněčné terapie atd.), které mají potenciál pro léčbu onkologických pacientů. SOTIO působí v Evropě, USA a Číně. Jeho výrobní laboratoře s osvědčením GMP (správné výrobní praxe) se nacházejí v Praze a Pekingu. Laboratoře v Praze, které patří k největším svého druhu v Evropě, vyrábějí a dodávají přípravky na bázi buněčné imunoterapie pro klinické studie v Evropě i v USA. Laboratoře v Pekingu vyrábějí přípravky na bázi buněčné terapie pro společné výzkumné projekty s předními čínskými nemocnicemi.

Biotechnologickou společnost Sotio čeká zásadní změna strategie. Místo snahy prorazit na vlastní pěst v oboru, který je doménou amerických a švýcarských firem, bude nyní Sotio spíš hledat partnerství s velkými farmaceutickými firmami, které by pomohly zafinancovat hlavně závěrečnou a velmi nákladnou fázi testování nových léků proti rakovině. Jejím nejbližším úkolem tedy bude vytvořit základnu na americké půdě a také se připravit na případný vstup na některou z tamních burz. PPF tím zároveň posílí svou přítomnost v USA. Největší byznys skupiny, firma Home Credit, tam už několik let zkouší uspět se splátkovým financováním a skupina PPF nedávno koupila administrativní komplex v Atlantě a chystá se i k dalším nákupům. Na přelomu roku se rozhodlo, že ne vždy musí Sotio mít ambici celý proces vývoje léku dotáhnout až do konce na vlastní pěst. Mělo by být biotechnologickou firmou západního střihu a nezavírat oči před tím, že ty hlavní věci v oboru se dějí na východním a západním pobřeží USA a ve Švýcarsku. V plánu je proto zásadní posílení své přítomnosti v americkém Bostonu, kde je největší koncentrace biotechnologických firem na světě a kde také působí firmy, které vývoj nových léků financují. Na předměstí Bostonu, v Cambridgi, má zatím Sotio výzkumnou laboratoř a pracuje tu pro něj asi 40 specialistů. Právě zde má vyrůst základna firmy v USA. Úkolem vedení Sotia je nyní najmout do Bostonu experty se zkušeností s klinickým vývojem a vazbami v oboru. O svých programech, které jsou vnímané jako atraktivní, se chce společnost Sotio cíleně bavit s velkými farmaceutickými firmami.

Zpracoval: Jiří Janíček, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu