česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZU Washington, web zúčastněných institucí
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

University of Memphis je potenciálním centrem výzkumné spolupráce s ČR v Tennessee, USA

Ve dnech 26. a 27. března 2018 se uskutečnila návštěva delegace obchodní komory města Memphis v ČR. Samostatný program pro oblast výzkumné spolupráce zajistil ZÚ Washington pro ředitelku rozvoje výzkumné spolupráce University of Memphis. Všechna jednání byla připravena na míru a měla velmi pozitivní ohlas. O navazujících akcích se jedná.

Březnová návštěva je součástí trvající spolupráce mezi ZÚ Washington a obchodní komorou města Memphis na přípravě festivalu Memphis in May, který je v letošním roce věnován ČR. Součástí programu jsou nejen kulturní a vzdělávací akce, ale také široké spektrum obchodně-rozvojových aktivit.

Poněkud netradičně je letos významná pozornost věnována spolupráci ve výzkumu a vývoji. O jejích konkrétních podobách a zaměření jednala za útvar viceprezidenta pro výzkum University of Memphis (UM) ředitelka rozvoje výzkumné spolupráce, Dr. Deborah Hernandez.

Na míru připravený program pokrýval většinu silných stránek výzkumné činnosti UM, od adiktologie a post-traumatických stresových poruch nebo tkáňového inženýrství, přes problematiku konstrukcí a materiálů v letectví, až po výzkum přírodních katastrof. Dr. Hernandez se proto setkala se zástupci Národního ústavu duševního zdraví, BIOCEV, Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu, Ústavu struktury a mechaniky hornin i Kanceláře Akademie věd ČR.  

Tato návštěva není ve spolupráci s UM akcí ojedinělou. Na začátek května je naplánováno několik akcí přímo v Memphisu, opět za účasti BIOCEV, ale i dalších českých výzkumných institucí i podniků. Nad to ČR na podzim navštíví reprezentace nejvýznamnější součásti UM, Ústavu inteligentních systémů. Jeho ambicí je doplnit již existující vazby na české výzkumné prostředí o nová témata i partnery.

Protože je UM významným příjemcem prestižních federálních výzkumných grantů, institucí navázanou na místní inovační a průmyslovou komunitu v regionu i aktivním hráčem na poli prohlubování společenských dopadů výzkumu a vývoje, považujeme slibně nastartovanou spolupráci za velkou příležitost pro celou řadu potenciálních českých partnerů.

Zpracoval: Luděk Moravec, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu, DC