česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: PIXABAY20
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vakcína Novavax rozšíří očkovací portfolio. Její významná složka se bude vyrábět v ČR

Evropská komise (EK) schválila na začátku srpna letošního roku smlouvu s americkou společností Novavax na nákup 200 milionů vakcín proti covidu-19. Preparát posuzuje v současné době Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Pokud bude vakcína schválena, prvních dávek by se podle EK mohly členské státy EU dočkat v posledním čtvrtletí letošního roku. Podle smlouvy budou mít evropské státy po schválení látky unijními regulačními úřady možnost zakoupit až 100 milionů dávek vakcíny s možností nákupu dalších 100 milionů dávek do roku 2023. Jedna ze složek této vakcíny se bude vyrábět v závodě Novavax CZ u Jevan nedaleko Prahy.

Evropská unie si dosud rezervovala 2,4 miliardy dávek vakcíny od firem Pfizer/BioNTech v rámci tří různých smluv. Nakoupila také 460 milionů dávek od společnosti Moderna a rezervovala si 405 milionů dávek od firmy CureVac – její vakcína nyní obdobně jako ta od Novavaxu prochází schvalovacím procesem. Další smlouvy podepsala EU se společnostmi AstraZeneca a Johnson & Johnson.

Vakcína firmy Novavax funguje na jiném principu než vakcíny firem Pfizer/BioNTech nebo AstraZeneca a Johnson & Johnson a využívá technologii již použitou například ve vakcínách proti chřipce či rakovině děložního čípku. Preparát je stabilní mezi dvěma až osmi stupni Celsia a lze jej proto skladovat v běžných lednicích.

Novavax, Inc. se sídlem v Gaithersburgu v Marylandu je společnost, která se zaměřuje především na vývoj experimentálních vakcín a má více než deset let zkušeností s bojem s některými z nejničivějších chorob na světě, včetně Covid-19, sezónní chřipky, RSV, Eboly, MERS a SARS. Součástí této společnosti je dceřiná společnost Novavax CZ se sídlem v Bohumilu v ČR a dceřiná společnost Novavax AB se sídlem ve Švédské Upsale. Dceřiná společnost Novavax CZ je v rámci produkce vakcíny proti koronaviru pověřena výrobou hlavní složky této vakcíny, bílkoviny, kterou imunitní systém lidského organizmu identifikuje jako cizorodou látku a domnívá se, že jde o virus. Historie této společnosti se datuje už od roku 1920. Švédská dceřiná společnost Novavax AB je v rámci výroby vakcíny proti koronaviru pověřena výrobou pomocné látky, která podporuje imunitní reakci. Proces výroby vakcíny od společnosti Novavax je kompletován na několika dalších místech, především však v Německu a v USA. Zde se z antigenu vytvoří přípravek, naplní se do lahviček, zabalí a je připraven k expedici.

Zpracoval: Jiří Janíček, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu