česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: pixabay.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Významná česká akvizice v USA: Česká zbrojovka kupuje americký Colt

Společnost CZG – Česká zbrojovka Group (do níž patří i Česká zbrojovka, a.s.,) uzavřela dne 11. února 2021 dohodu o koupi společnosti Colt Holding Company LLC, se sídlem ve Spojených státech. Po dokončení transakce se CZG má stát 100% akcionářem společnosti Colt Holding Company LLC. Jedná se bezpochyby o jednu z nejvýznamnějších českých akvizic ve Spojených státech, jak díky objemu ve výši 220 milionu amerických dolarů (a dalším plněním), tak i vzhledem k významu a tradici zakoupené americké společnosti, která pomáhala vyvinout revolvery již v 19. století a zásobuje řadu významných odběratelů včetně americké armády.

CZG koupila Colt Holding Company LLC za 220 milionů amerických dolarů a 1 098 620 kusů nově vydaných kmenových akcií CZG. Podle CZG Dohoda obsahuje též platbu na základě dosažených výsledků (earn-out) až do výše 1 098 620 kusů nově vydaných akcií CZG za předpokladu, že EBITDA (zisk před odečtením úroků, daní, odpisů a amortizace) společnosti dosáhne v letech 2021–2023 předem stanovené hodnoty.

Lubomír Kovařík, prezident a předseda společnosti CZG, označil dohodu za strategický krok pro obě společnosti. Zapadá do strategie CZG stát se lídrem v odvětví výroby střelných zbraní a klíčovým partnerem pro ozbrojené složky. Společná skupina by měla dosáhnout příjmů přesahujících 500 milionů amerických dolarů.

CZG – Česká zbrojovka Group patří mezi významné evropské výrobce ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další civilní využití; své produkty prodává mj. pod značkami CZ (Česká zbrojovka), CZ-USA, Dan Wesson, Brno Rifles a 4M Systems; v Česku, USA a Německu zaměstnává kolem 1650 lidí.

Společnost Colt Holding Company LLC sídlí ve West Hartford, stát Connecticut. Jednou z jejích dceřiných společností je i Colt's Manufacturing Company LLC, která vyrábí ruční zbraně Cowboy, Pocket Nine, či Defender, ale i poloautomatické pušky M-4. Byla založena Samuelem Coltem již v roce 1836, přičemž její spolupráce s americkou armádou započala již před 175 lety. Colt Holding Company LLC je též mateřskou společností dceřiné společnosti Colt Canada Corporation.

Celá akvizice by měla být dokončena cca v závěru druhého čtvrtletí roku 2021, mj. v návaznosti na posouzení amerických regulatorních orgánů.  CZG bude akvizici financovat ze svých zdrojů, včetně prostředků z nedávné primární veřejné nabídky akcií, jakož i z plánované emise dluhopisů.

Spojené státy, jako řadu dalších zemí, citelně zasáhl pokles hospodářské aktivity související s globální epidemií koronaviru. Propad hrubého domácího produktu ve výši 3,5% v roce 2020 byl nejhlubší od roku 1946. Propad nicméně nebyl tak hluboký, jak se původně očekávalo, a celkově se USA s krizí vypořádávají lépe než řada dalších vyspělých ekonomik, i v důsledku schválených stimulačních balíčků. Oživení ekonomiky by mělo v průběhu roku pokračovat.

 

Zpracoval: Martin Fott, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu, DC