česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR ve Washingtonu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva ministra zahraničních věcí J. Kulhánka v USA

Ve dnech 20. – 25. září 2021 navštívil USA ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek, který zúčastnil 76. zasedání Valného shromáždění OSN a absolvoval bilaterální program v Bostonu, Hartfordu a New Yorku s českými firmami.
 

Ministr Kulhánek se setkal s guvernérem státu Massachusetts Charlie Bakerem, se kterým diskutoval o firemní, univerzitní a vědecké spolupráci.

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek přednesl dne proslov na Valném shromáždění OSN. Na okraj svého programu na půdě OSN navštívil Massachusetts Institute of Technology (MIT) v Bostonu a setkal se s českými firmami a start-upy úspěšně investujícími v USA.

Cílem řady bilaterálních jednání bylo představit ČR jako vyspělou zemi uvědomující si rostoucí význam nových technologií a inovací a představit obory, v nichž ČR vyniká – např. biotechnologie, nanotechnologie, umělá inteligence, zdravotní vědy nebo robotika.

Při jednání na MIT ministr Kulhánek oficiálně spustil program „MIT – Czech Republic SEED FUND“ mezi MIT a Akademií věd ČR, který představuje nástroj pro financování vzájemné výzkumné spolupráce.

V Hartfordu navštívil ministr Kulhánek firmu Česká zbrojovka/Colt, v Bostonu se setkal se zástupci firmy Sotio - mezinárodní biotechnologickou společností, která zastřešuje aktivity skupiny PPF v oblasti výzkumu a vývoje nových protinádorových léčivých přípravků. Dále navštívil laboratoře firmy Thermo Fisher Scientific.

Ministr Kulhánek se také setkal s prominentními Čechy působícími v USA - plastickým chirurgem Prof. Bohdanem Pomahačem, výzkumníkem na neuro-degenerativní onemocnění Dr. Martinem Tolarem a s viceprezidentskou Harvardské univerzity Klárou Jelínkovou.

V New Yorku si ministr Kulhánek prohlédl mrakodrap One Vanderbilt, pro který navrhla softwarová řešení česká firma Sharry.

V neposlední řadě ministr Kulhánek předal cenu Gratias Agit profesorovi hudební vědy Michaelu Beckermanovi za zásluhy s propagací české hudby v USA.

Ministr se také zúčastnil se galavečeře Nadace Knihovny Václava Havla v New Yorku.

Návštěva byla připravena ve spolupráci SM New York, GK New York a ZÚ Washington.

Galerie


Visit of Foreign Minister J. Kulhánek to the USA