česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: US Department of State
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Tomáš Petříček navštívil Spojené státy americké

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček navštívil USA ve dnech 20. – 23. února 2019. Ve Washingtonu jednal s ministrem zahraničních věcí USA Mikem Pompeem, poradcem pro národní bezpečnost USA Johnem Boltonem a ředitelem Americké agentury pro mezinárodní rozvoj Markem Greenem. Šéf české diplomacie se rovněž setkal s českými podnikateli v USA a americkými investory v ČR, diskutoval s experty v think tanku CSIS a nadaci National Endowment for Democracy, a setkal se s krajany.
 

Jednání ministra Petříček s jeho protějškem Mikem Pompeem se uskutečnilo na Ministerstvu zahraničních věcí USA 22. února 2019. Ministři se v jeho průběhu věnovali česko-americkým vztahům. Hovořili o společných oslavách 20. výročí vstupu ČR do NATO a zmínili i 30. výročí pádu komunismu ve střední Evropě. Ministr Petříček pozval svého amerického partnera do ČR. Tématem byly i vzájemné ekonomické vztahy a spolupráce v bezpečnostní oblasti. Ministři věnovali zvláštní pozornost kybernetické bezpečnosti v souvislosti s rozhodným postojem ČR k ochraně své kritické infrastruktury. Projednali i řadu společných témat souvisejících se situací v Afghánistánu a Sýrii. Ministr Pompeo poděkoval za české angažmá v Afghánistánu a vysoce ohodnotil nasazení českých vojáků. Ministra Petříčka ujistil o tom, že americké působení v Afghánistánu bude pokračovat a veškeré změny v jeho formě budou s ČR koordinovány. Současně poděkoval za spolupráci v Sýrii, kde Česká republika plní roli tzv. ochranné mocnosti a ocenil české zapojení do boje proti tzv. islámskému státu.   

Tématem jednání ministra Petříčka s poradcem pro národní bezpečnost USA Johnem Boltonem byla především obranná a bezpečnostní spolupráce. Ministr zahraničních věcí ujistil poradce Boltona a nadstandardních vztazích ČR a USA a seznámil ho s rozhodnutím české vlády o zvýšení výdajů na obranu do roku 2024. Tématem byla i spolupráci obou zemí ve vědě a výzkumu či aktuálních výzvách kybernetické bezpečnosti. V rámci jednání se podrobně hovořilo i o vývoji situace v Afghánistánu, v Sýrii a ohledně tzv. Islámského státu. John Bolton ocenil českou působnost v Sýrii jako tzv. „protecting power“ od roku 2012 a seznámil ministra Petříčka s plány odchodu amerických sil ze země. John Bolton též poděkoval za české působení v koalici proti tzv. Islámskému státu.

Ministr Petříček se setkal s ředitelem Americké agentury pro mezinárodní rozvoj USAID Markem Greenem, kdy bylo dosaženo dohody o rozšíření spolupráce na společných projektech rozvojové spolupráce v Africe, Sýrii a Venezuele.  

Ministr Petříček v rámci své návštěvy dále vystoupil na půdě think tanku CSIS (Center for Strategic and International Studies) a nadace NED (National Endowment for Democracy) k tématice lidských práv a setkal se s českými a americkými podnikateli, aby podpořil investice do ČR. Ministr rovněž zahájil výstavu „Ten druhý život“, která mapuje působení českých vojáků na zahraničních misích, a setkal se s American Friends of the Czech Republic, kteří se před 20 lety zásadním způsobem zasadili o vstup ČR do NATO.