česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček navštívil Spojené státy americké

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček navštívil ve dnech 22. - 28. září USA. 2019. Ve Washingtonu pan ministr zahájil každoroční fórum k transatlantickým vztahům organizované think tankem CEPA. V Miami poté pan ministr zahájil projekt IDEAs for Cuba na Florida International University a setkal se s podnikateli za účasti zástupce guvernéra a představitelů města Miami.
 

Ministr Petříček ve Washingtonu zahájil v rámci tradice jako ministr země předsedající V4 výroční fórum think tanku CEPA k transatlantickým vztahům. Ve svém úvodním slově ministr Petříček mluvil o vývoji české demokracie a vtazích Evropy a USA po roce 1989. Partnerství Evropy a USA je založeno na společných hodnotách, měli bychom mluvit více o tom, co nás spojuje, než o tom, co nás rozděluje.

Ministr Petříček se na fóru také zúčastnil panelové diskuse s partnery ze zemí V4, ministrem zahraničních věcí a obchodu Maďarska Péterem Szijjártem, náměstkem ministra zahraničních věcí Polska Marcinem Przydacym a státním tajemníkem ministerstva zahraničních a evropských záležitostí Slovenska Františkem Růžičkou o vývoji a změnách od r. 1989 a významu transatlantických vztahů.

Během své návštěvy Washingtonu, poskytl ministr Petříček rozhovor pro Voice of America o klimatických změnách, energetické bezpečnosti, vztazích s Ruskem a situaci na Ukrajině.

V Miami na Floridské mezinárodní univerzitě ministr zahájil projekt IDEAs for Cuba, iniciativy podporující demokratické a ekonomické alternativy na Kubě, vyhlášené v rámci Programu Václava Havla pro lidská práva a diplomacii. Na univerzitě se ministr Petříček setkal s představiteli kubánské opozice a ředitelem Programu Václava Havla pro lidská práva a demokracii Martinem Paloušem.

Svou návštěvu v USA ministr Petříček zakončil setkáním s organizacemi podporujícími ekonomický rozvoj na Floridě a v oblasti Miami-Dade, the Miami-Dade Beacon Council a Enterprise Florida, kterého se zúčastnil i kongresman Mario Diaz-Balart.

Ministr Petříček zahajuje CEPA Forum

Ministr Petříček zahajuje CEPA Forum