česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek navštívil Washington

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek vedl českou delegaci na jednání koalice proti tzv. islámskému státu (ISIL), které se uskutečnilo ve Washingtonu 21. července 2016. Jednání kolice proti ISIL ve formátu ministrů obrany, které ve Washingtonu probíhalo 20. a 21. července 2016, se za ČR zúčastnil náměstek ministra obrany Jakub Landovský.

Koalice proti ISIL na společném zasedání ministrů zahraničních věcí a ministrů obrany diskutovala nejen o aktuální situaci na bojišti a humanitární situaci v regionu, ale i o perspektivě dalšího vývoje v souvislosti se stabilizací osvobozených území. ČR jako člen pracovní skupiny pro stabilizaci přispívá k úsilí koalice kromě jiného v rámci výcviků policistů v Iráku, kde působí čeští instruktoři.  

Předchozího dne šéf české diplomacie reprezentoval ČR na dárcovské konferenci pro Irák, kterou hostil jeho americký protějšek John Kerry. Ministr Zaorálek potvrdil odhodlání ČR do budoucna přispět ke stabilizaci Iráku a řešení situace uprchlických táborech v oblasti částkou ve výši jednoho milionu dolarů. Průběh jednání dárcovské konference pro Irák včetně vystoupení ministra Zaorálka můžete sledovat zde.  

Během pobytu ve Washingtonu ministr Zaorálek jednal i s členkou amerického prezidentského kabinetu Samanthou Power, která USA reprezentuje v OSN, a setkal se s bývalou ministryní zahraničních věcí Madeleine Albright. Na závěr návštěvy USA vystoupil ministr Zaorálek na půdě German Marshall Fund na téma Evropa v době Brexitu. Videozáznam z této debaty s washingtonskou expertní a diplomatickou komunitou můžete sledovat zde.

Galerie


Lubomir Zaoralek v DC 2016