česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Povejšil na Strategickém dialogu s USA

Náměstek ministra zahraničních věcí pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální Martin Povejšil vedl 6. – 7. listopadu 2019 ve Washingtonu Strategický dialog s USA. Jeho hlavním protějškem byl náměstek ministra zahraničí Spojených států amerických David Hale.
 

Náměstek Povejšil se na Ministerstvu zahraničních věcí USA setkal náměstkem pro politické otázky Davidem Halem a dále Jamesem Jeffreyem, zvláštním vyslancem pro Sýrii a koalici proti ISIS, Matthew Boysem, vrchním ředitelem pro střední Evropu, a Georgem Kentem, vrchním ředitelem pro státy Východního partnerství. Témata jednání obsáhla mimo jiné strategickou regionální spolupráci, energetickou bezpečnost, bezpečnostní a obrannou spolupráci, globální výzvy, stejně jako aktuální situaci na Blízkém východě a v regionu střední a východní Evropy.

Strategický dialog je pravidelným formátem bilaterálních konzultací na úrovni náměstků ministrů zahraničních věcí. Tématem jednání byly bilaterální vztahy i transatlantická spolupráce v rámci NATO a vyhlídky na posílení bilaterální spolupráce v rámci Aliance. Pozornost byla věnována i hlavním současným globálním výzvám nebo strategické regionální spolupráci v oblasti západního Balkánu a ve východní Evropě. Během jednání obě strany diskutovaly i o současné situaci na Blízkém východě, mj. v kontextu boje proti terorismu. Ohledně posílení obranné a bezpečnostní spolupráce byl kladen důraz zejména na modernizaci ozbrojených sil a nové výzvy v bezpečnostním prostředí včetně kybernetického prostoru.

Náměstek Povejšil se během návštěvy USA setkal také s náměstkem ministra obrany Johnem Roodem a dalšími zástupci administrativy a washingtonské expertní komunity.  

Náměstek Povejšil s Johnem Erathem na jednání v Národní bezpečnostní radě

Náměstek Povejšil s Johnem Erathem na jednání v Národní bezpečnostní radě