česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Lillis Werder
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oslavy státního svátku ČR ve Washingtonu

Velvyslanectví ČR ve Washingtonu slavilo 101. výročí vzniku samostatného Československa v předstihu již 24.října 2019 . Slavnostní den byl tradičně zahájen kladením věnců u památníku prezidenta T.G.Masaryka.

S krátkými projevy vystoupili předseda Senátu PČR Jaroslav Kubera, velvyslanec H. Kmoníček, americký seniorní diplomat Matthew Boyse, zástupce American Friends of the Czech Republic Phil Kasik a zástupce slovenského velvyslance Jozef Polakovič.

V poledne pak čtyři stovky hostů z diplomatického sboru, krajanské komunity i obchodních a kulturních institucí zaplnilo sál velvyslanectví, kde se konala recepce.

Velvyslanec České republiky v USA Hynek Kmoníček přivítal všechny přítomné. Ve svém proslovu zmínil dobrý ekonomický stav ČR a úspěchy exportu českého piva na americkém trhu. Připomněl i blížící se 30. výročí od pádu komunismu a důležitost svobody a svobody slova.

Poté následoval proslov předsedy Senátu Jaroslava Kubery, který promluvil o významném milníku v historii České republiky a poukázal na dlouholeté spojenectví České republiky a Spojených států. Senátor zdůraznil, že „Spojené státy mnohokrát sehrály klíčovou roli v nejdůležitějších historických momentech naší minulosti… Oba naše národy jsou založeny na stejných principech a vyznáváme stejné demokratické hodnoty.“

Ze své pozice druhého nejvyššího ústavního činitele ČR přítomné ujistil, že i nadále bude spojenectví mezi Českou republikou a USA obhajovat a prosazovat. Na závěr senátor Kubera spolu s velvyslancem Kmoníčkem pozvedli číši, aby si připili na pevné spojenectví mezi oběma zeměmi a také na oslavu odkazu sametové revoluce, atmosféry plné nadšení z nabyté svobody a návratu demokracie, která v listopadu 1989 panovala.

Státní hymny obou zemí zahrálo na klavír duo Marek Švejkar a Lenka Korbelová. Pozvaní hosté měli možnost ochutnat typické české speciality, které připravil šéfkuchař českého velvyslanectví.

Galerie


Oslavy státního svátku 2019