česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Úřad vlády České republiky
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Premiér Andrej Babiš navštívil Washington

Předseda vlády České republiky Andrej Babiš navštívil ve dnech 5. – 8. března 2019 Washington a v Bílém domě jednal s prezidentem Donaldem Trumpem.

Během třídenního pobytu v hlavním městě USA představil Národní inovační strategii, jednal s ředitelkou Národní nadace pro vědu, navštívil Marylandskou univerzitu a hovořil s americkými investory a podnikateli. Premiér Babiš také navštívil inkubátor 1776 a českou společnost CloverDX. Ve Sněmovně reprezentantů se premiér setkal s šéfem republikánské menšiny Kevinem McCarthym a s vedením spolku přátel ČR v Kongresu. U příležitosti výročí narození TGM premiér vzdal úctu jeho památce u sochy prvního československého prezidenta a spolu s úřadujícím ministrem obrany Patrickem Shanahanem se poklonil obětem útoků 11. září.

Předseda vlády Andrej Babiš navštívil Bílý dům společně se svou manželkou Monikou na pozvání amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho choti Melanie. Hlavním tématem jednání oficiálních delegací, které se uskutečnilo v rámci návštěvy 7. března 2019, byly především obrana a bezpečnost včetně její kybernetické a energetické dimenze, vzájemný obchod a spolupráce ve vědě a výzkumu. Hovořilo se i o obchodních vztazích mezi EU a USA či o situaci na Blízkém východě. Na závěr jednání bylo přijato společné prohlášení prezidenta Spojených států amerických a předsedy vlády České republiky: https://www.whitehouse.gov/briefings-statements/joint-statement-president-united-states-donald-j-trump-prime-minister-czech-republic-andrej-babis/.

Předseda vlády se dále ve Washingtonu setkal se zástupci Americké obchodní komory, kterým představil Národní inovační strategii ČR, jednal s ředitelkou Národní nadace pro vědu a navštívil  Marylandskou univerzitu, kde se setkal s vedoucími projektů programu pro umělou inteligenci. Se zástupci největších amerických investorů v ČR premiér Babiš hovořil o probíhajících projektech a investičních plánech. Do washingtonského programu českého premiéra byla zařazena i návštěva české společnosti Clover DX  a inkubátoru 1776.

V Kongresu se premiér setkal s šéfem republikánské menšiny ve Sněmovně reprezentantů Kevinem McCarthym a s předsedy spolku přátel ČR v Kongresu - Jan Schakowsky, Debbie Dingell a  Ronem Wrightem. Předseda vlády se rovněž setkal s vedením Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti a jednal se zástupci významných amerických židovských organizací.

V den výročí narození prvního československého prezidenta vyjádřil premiér Babiš úctu TGM u jeho památníku, který se nachází v centru Washingtonu. Závěrečný den svého pobytu v hlavním městě USA se český premiér v doprovodu amerického úřadujícího ministra obrany Patricka Shanahana poklonil památce obětí útoků 11. září v Pentagonu.