česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Philadelphii slavnostně odhaleny lavička a lípa Václava Havla

(Archivní článek, platnost skončena 13.08.2018.)

Velvyslanec Petr Gandalovič spolu s honorárním generálním konzulem ČR Peterem Rafaelim slavnostně odhalili dne 5. srpna 2014 na hlavní třídě ve Philadelphii lavičku a lípu, věnované bývalému českému prezidentu Václavu Havlovi.

Slavnostní inaugurace se zúčastnil Alan Greenberger, místostarosta města Philadelphia, Christopher  Palmer, ředitel městské správy provozu a péče o krajinu, generální konzul ČR v New Yorku Martin Dvořák a další hosté.

Lavička a lípa jsou umístěny u vlajky ČR v sousedství sochy Williama Shakespeara a budovy Philadelphské knihovny na třídě Benjamina Franklina, kterou lemují vlajky všech států. Tzv. Havel Corner se podařilo realizovat díky iniciativě a nasazení honorárního generálního konzula ČR Petera Rafaeliho.

Slavnostní akt se odehrál téměř na den přesně 20 let poté, kdy zde v Philadelphii obdržel Václav Havel Medaili svobody za dlouhodobé prosazování kulturních a politických svobod. Tato ceremonie se v roce 1994 symbolicky uskutečnila v Sále nezávislosti, kde Tomáš G. Masaryk v roce 1918 vyhlásil nezávislost Československa.

Deník Philadelphia Inquirer otiskl dopis velvyslance Gandaloviče, v němž informuje o odhalení Havlovy lavičky a lípy a připomíná výše uvedené historické souvislosti.

Galerie


Philadelphia, Havel Corner 2014