česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanectví ČR uctilo památku obětí z Charlestonu

26. června 2015 se v Charlestonu (SC) uskutečnil pohřeb pastora Clementy Pinckneyho, jedné z devíti obětí střelby v místním kostele, za účasti významných hostů v čele s prezidentem Barackem Obamou. Smutečního aktu se zúčastnila zástupkyně Velvyslanectví ČR ve Washingtonu.
 

Pohřební slavnost za Clementu Pinckneyho, pastora a demokratického senátora v jihokarolínském zákonodárném sboru, se uskutečnila v charlestonské TD Aréně. Přítomno bylo téměř 6000 lidí, kteří od časných ranních hodin tvořili v přilehlých ulicích dlouhé fronty, na asi 5000 dalších zájemců se nedostalo. Česká republika byla zastoupena účastí Pavly Veličkinové, vedoucí úseku VD ZÚ Washington.

Americký prezident Barack Obama vystoupil s oslavnou řečí a promluvil zároveň na téma rasismu i omezení držení zbraní v USA. Ve svém čtyřicetiminutovém vystoupení opakovaně použil výraz grace a vyzval k následování pastorovy příkladné práce i života. Projev zakončil zpěvem refrénu původně křesťanského hymnu Amazing Grace, od 60. let v USA zdomácnělého afroamerického spirituálu, jež pojednává o božím odpuštění a vykoupení bez ohledu na spáchané hříchy.

Na smutečním aktu byla též přítomna prezidentova manželka Michelle Obamová, viceprezident Joseph Biden s chotí, předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner, bývalá ministryně zahraničí a demokratická kandidátka na úřad prezidenta Hillary Clintonová, početná delegace US Kongresu, guvernér Jižní Karolíny, obránci občanských práv Jesse L. Jackson a Martin Luther King III., celá řada duchovních Africké metodistické episkopální církve a další významní hosté.

 

Galerie


Charleston burial June 2015