česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Předseda Senátu Jaroslav Kubera navštívil Spojené státy americké

Předseda Senátu PČR Jaroslav Kubera navštívil Spojené státy americké ve dnech 20. - 24. října 2019. V Norfolku předseda Senátu navštívil vojenskou základnu NATO a v Richmondu se setkal s guvernérem a viceguvernérem státu Virginie a starostou hlavního města. Svou návštěvu předseda Senátu zakončil ve Washingtonu, kde jednal se svými protějšky v Senátu USA, setkal se s Madeleine Albright a zúčastnil se oslav státního svátku.
 

Předseda Senátu Jaroslav Kubera v doprovodu pěti senátorů zahájil svůj pobyt ve Spojených státech amerických návštěvou základny NATO v Norfolku, kde jej přivítal velitel SACT generál André Lanata. Předseda Senátu a delegace se dále setkali s českými vojáky působícími v USA. Senátní delegace si v Norfolku také prohlédla letadlovou loď USS John C. Stennis. V Richmondu se předseda Senátu setkal s předsedou Senátu a viceguvernérem státu Virginie Justinem Fairfaxem, guvernérem státu Virginie Ralphem Northamem a se starostou města Richmond Levarem Stoneyem. Dále senátní delegace navštívila českou expozici v Prince George Regional Heritage Center, kde se setkala s tradiční krajanskou komunitou a členy Virginia Czech and Slovak Heritage Society.

Ve Washingtonu DC jednal předseda Senátu s partnery v Senátu USA - senátorem Ronem Johnsonem, předsedou podvýboru pro Evropu, Johnem Barrassem, členem podvýboru pro Evropu a Joe Manchinem, k hlavním tématům patřilo transatlantické spojenectví, energetická a kybernetická bezpečnost, Rusko a Čína. Ve Washingtonu se předseda Senátu také setkal s Madeleine Albright, které předal stříbrnou pamětní medaili Senátu. Senátní delegace v čele s předsedou také uctila památku obětí komunismu.

Během návštěvy předsedy Senátu došlo k podpisu Dohody o spolupráci mezi Akademií věd ČR a ministerstvem energetiky USA (Department of Energy), která položila základ vědecké spolupráci v energetickém výzkumu mezi jednotlivými pracovišti AV ČR a Department of Energy.

Předseda Senátu se také zúčastnil oslav státního svátku - společně s dalšími hodnostáři položil věnec u památníku T. G. Masaryka, slavnostně odhalil graffiti Jana Kalába k výročí sametové revoluce a zahájil recepci ke státnímu svátku na velvyslanectví ČR ve Washingtonu. V neposlední řadě se i ve Washingtonu delegace Senátu setkala s krajany, zástupci českých škol a spolků.

Delegace Senátu PČR s guvernérem a viceguvernérem státu Virginie

Delegace Senátu PČR s guvernérem a viceguvernérem státu Virginie