česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Embassy
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vývoz do USA není kvůli koronaviru omezen

Přes vyhlášený zákaz cest do USA pro občany ze zemí EU v rámci Schengenského prostoru, který prezident Trump uplatnil s účinností od půlnoci v pátek 13. března 2020, není vývoz z ČR a EU tímto opatřením omezen. Zákaz vstupu na území USA se momentálně týká pouze cestujících, tedy osob s možností šíření nákazy. Potvrzeno Bílým domem, zboží tímto omezením ohroženo není.

Pro aktuální informace ohledně obchodních podmínek doporučujeme sledovat webové stránky Ministerstva obchodu USA - https://www.commerce.gov/.

Onemocnění COVID-19 se zatím ve Spojených státech týká pouze cca tisícovky lidí, propuknutí epidemie je však již obecně považováno za nevyhnutelné. Místní, státní i federální úřady daly do pohybu řadu opatření, ve dvaceti státech unie již byl vyhlášen nouzový stav.

Prezident Trump dále oznámil, že hodlá navrhnout stimulační balíček pro zachování stability americké ekonomiky, který chce primárně projednat s Kongresem. Zároveň jsou aktuálně v přípravě opatření, která by legislativní schválení Kongresu nevyžadovala. Mezi nástroje stimulačního balíčku i opatření bez nutnosti legislativy se řadí posunutí data pro výběr určitých daní (normálně 15. duben), snížení daně z příjmů, nouzové půjčky pro malé podniky, rozšíření placené pracovní neschopnosti atd.

Případný vývoj v obchodních podmínkách spojené s výskytem koronaviru budeme i nadále bedlivě sledovat.

Ekonomická sekce velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C.