česky  english 

Advanced search
na_celou_sirku
Photo: czech.global
Article notification Print Decrease font size Increase font size

Webinar: Connecting Czechs - czech.global

Date: 14 December 2020 10:00 AM - 11:00 AM, Venue: Online

Join the Czech Embassy's webinar to learn about and discuss czech.global and meet with your fellow compatriots. Platform czech.global, presented by the Ministry of Foreign Affairs, aims to connect all Czechs, descendants of Czechs, and friends of the Czech Republic anywhere in the world.

Do we need it? How is it different from already existing tools? Why should you be there? Let´s find the answers together with Sara Polak, an Oxford-educated archeologist working in artificial intelligence and leader of the czech.global project.

Monday, December 14, from 10 am - 11:15 am EST

Agenda:

• Welcome and introductions

• czech.global – presented by Sara Polak

• Q/A

Connecting the Czechs in the United States is the first part of the Zoom series organized by the Czech Embassy in Washington, DC, to stay in touch with the Czech community in the United States during the COVID-19 outbreak. We aim to strengthen ties between the Embassy and Czechs, descendants of Czechs and friends of the Czech Republic in the United States, and their associations, including schools, museums, and cultural and sports organizations.

Webinar will be in English unless all the attendees express full command of Czech language in the registration.


WEBINAR LINK FOLLOWING THE EVENT:
https://youtu.be/keGzytw6Z9s

-------------------------------------------------------------------------------

Propojujeme Čechy v USA: prezentace czech.global

Zúčastněte se s námi interaktivního představení platformy czech.global a potkejte se s dalšími krajany během webináře pořádaného Velvyslanectvím ČR ve Washingtonu. Portál czech.global má sloužit všem Čechům pomoci nalézt další krajany v zahraničí, komunikovat a sdílet své zkušenosti.

Proč jej potřebujeme? Čím se liší od nástrojů, které již známe? A proč bychom se měli připojit? Pojďme na tyto a další otázky hledat odpovědi společně se Sarou Polak, vystudovanou archeoložkou z Oxfordu, která se věnuje moderním technologiím a je hlavní tváří projektu czech.global.

Připojte se v pondělí 14. prosince od 10 – 11:15 am EST.

Propojujeme Čechy v USA je první části online Zoom série pořádané Velvyslanectvím České republiky ve Washingtonu, DC. Jejím cílem je zůstat v kontaktu s krajany a posílit vazby mezi nimi a velvyslanectvím, potomky Čechů žijících v USA i místních přátel České republiky a jejich krajanských organizacích, včetně škol, muzeí a kulturních nebo sportovních organizací.

Webinář proběhne v AJ, pokud všichni přihlášeni dle registrace nebudou ovládat ČJ.