česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID-19 – aktuální podmínky cestování do Myanmaru a návratu do ČR

Vstup na území  za účelem jiným než obchodním a tranzit přes Myanmar není stále možný. Uzavření pozemních přechodů pro cizince, stejně jako pozastavení vydávání všech typů víz (s výjimkou víz za účelem obchodním vyřizovaných online) trvá. Dne 9. 4. 2022 byla ukončena platnost Ochranných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR ohledně vstupu na území ČR.

Vstup na území Myanmaru

Vstup na území a tranzit přes Myanmar stále není pro cizince možný.Vydávání všech typů víz je pozastaveno. Jedinou výjimkou jsou od 1. 4. víza za účelem obchodním, o něž se žádá elektronicky prostřednictvím systému eVisa. Cizinci, kteří toto vízum obdrží, mohou na území Myanmaru vstoupit pouze přes mezinárodní letiště v Rangúnu.

Pro vstup je vyžadováno kompletní očkování očkování proti Covid-19, ukončené nejméně 14 dnů před vstupem do země. Jsou uznávány následující vakcíny:

  • CoronaVac (Sinovac Biotech)
  • Astra Zeneca/Covishield
  • Comirnaty/Pfitzer
  • Janssen/Johnson & Johnson
  • Moderna
  • Sinopharm/COVILO/BIBP-CorV (Beijing Institute of Biological Products)
  • Sputnik V a Sputnik Light
  • Covaxin (Bharat Biotech)
  • Myancopharm (myanmarsko-čínská vakcína).

Cestující se dále musí prokázat negativním PCR testem, provedeným nanejvýš 72 hodin před příletem a zdravotním pojištěním proti Covid-19 pořízeným u Myanma Insurance. Vytištěnými kopiemi výše uvedených potvrzení je třeba se prokázat na odletu, jakož i při příletu do Myanmaru. Na palubě letu do Rangúnu budou distribuovány formuláře zdravotního prohlášení a žádanky na antigenní testy na Covid-19, které je třeba po příletu odevzdat přítomným zdravotnickým pracovníkům. Následně bude na letišti každému cestujícímu proveden antigenní test, cena je 15.000 MMK, peníze je možné si vyměnit ve směnárně na místě. Výsledek testu bude oznámen během hodiny. Bude-li test negativní, může cestující opustit letiště a pokračovat v cestě. Jestliže bude test pozitivní, cestující bude izolován a převezen k kéčení do vládou určeného zdravotnického zařízení, léčebného centra či na hotel.

 

Podmínky na místě

Na celém území Myanmaru se na veřejnosti musí nosit ochrana dýchacích cest (roušky), dodržovat sociální – fyzický odstup, vyhýbat se davům, dodržovat hygienu. U vstupu do obchodů a jiných veřejných prostor se provádí měření teploty a dezinfekce rukou. Restaurace musí zajistit sociální distancování (rozestupy, případně zástěny mezi stoly), nebo fungovat pouze pro odnášku/odvoz jídel.

Vnitrostátní doprava v Myanmaru je funkční. Pro vnitrostátní lety se požadují antigenní testy na Covid-19.

Na celém území Myanmaru platí zákaz nočního vycházení, v Rangúnské oblasti od 24:00 do 04:00, v jiných částech země může být uplatňován i v delším rozsahu.

Některé turistické destinace a památky v Myanmaru zůstávají uzavřeny.

 

Užitečné kontakty

Velvyslanectví ČR v Rangúnu doporučuje českým občanům sledovat webové stránky Ministerstva zdravotnictví Myanmaru. Detailní informace k otázce cestování je možno najít také na webu myanmarského Ministerstva hotelů a turismu. Na Covid-19 je možné se v Rangúnu, Mandalay a Nay Pyi Taw nechat otestovat v níže uvedených lékařských zařízeních:

Seznam testovacích míst v Rangúnu, Mandalay a Nay Pyi Taw (PDF, 179 KB)

 

Podmínky návratu do ČR

Pro občany na území  Myanmaru již pobývající je vycestování do ČR možné pouze s využitím repatriačních letů zajišťovaných místními leteckými společnostmi MAI a MNA. V dubnu 2022 jsou tyto speciální lety provozovány s různou pravidelností pouze na trasách do Bangkoku, Dillí, Dubaje, Kuala Lumpur, Soulu/Incheonu, Tokia a Singapuru.

Dnem 9. dubna 2022 byla ukončena platnost Ochranných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR ohledně vstupu na území ČR, a to bez náhrady. ČR již rovněž nebude stanovovat seznam zemí s nízkým rizikem výskytu onemocnění Covid-19.

Podrobnosti  viz Přehled podmínek návratu do České republiky