česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Současné podmínky cestování do Myanmaru

S ohledem na platná nařízení vlády Myanmaru, tj. pozastavení mezinárodních komerčních letů, uzavření pozemních přechodů pro cizince a pozastavení vydávání všech typů víz až do 31. 10. 2021, není v současnosti možné do Myanmaru cestovat.

Vycestování z ČR a návrat do ČR - Od 23. 7. 2021 platí nové ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR. Zároveň je stále platné mimořádné opatření – nařízení izolace a karantény.

V souvislosti se šířením pandemie COVID-19 vydalo Ministerstvo zdravotnictví ČR s účinností od 23. 8. 2021 nové ochranné opatření. Od 23. 8. se rovněž mění český cestovní semafor, ze zeleného seznamu jsou vyřazeny státy Izrael, USA, Černá Hora, Libanon, Makedonie, Kosovo. Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník.

Vstup na území a tranzit přes Myanmar není s ohledem na výše uvedená opatření možný. Myanmar nemá stanoveny žádné výjimky pro očkované, ani výjimky z absolvování testů na COVID/karantén a pod.

Vnitrostátní doprava v Myanmaru zůstává nadále omezena, fungování vnitrostátních leteckých linek bylo za přísných zdravotně-bezpečnostních podmínek obnoveno od 16. 12. 2020, funguje však v omezeném provozu. Řada turistických destinací a památek v Myanmaru je nadále uzavřena. Pro občany již pobývající na území  Myanmaru je vycestování do ČR možné pouze s využitím repatriačních letů zajišťovaných místními leteckými společnostmi MAI a MNA.

Karanténní opatření jsou popsána v našem článku o situaci šíření COVID-19 v Myanmaru. V zásadě na celém území Myanmaru platí od 10. 4. stejná základní pravidla: nosit na veřejnosti roušky, dodržovat sociální - fyzický odstup, maximálně se vyhýbat davům, dodržovat hygienu.

Odkazy na místní instituce -Velvyslanectví ČR v Rangúnu doporučuje českým občanům sledovat webové stránky Ministerstva zdravotnictví Myanmaru. Detailní informace k otázce cestování je možno najít také na webu myanmarského Ministerstva hotelů a turismu.

Návrat do ČR - Myanmar spadá do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červené). Podmínky návratu do ČR jsou popsány na webu MZV ČR. Vzhledem k uzavření National Health Laboratory je možné absolvovat testy v soukromých klinikách jako Pun Hlaing Hospital, Samitivej International Clinic a NHealth Myanmar Laboratory (Tourist Burma Building, Sule Pagoda Road, Yangon, tel. +95 9 889002323, +95 9 5199122, 07:00-19:00. Prováděny jsou pouze PCR testy. Žadatel musí předložit cestovní pas a letenku/rezervaci/e-letenku.

MZV ČR  doporučuje českých občanům před případnou cestou do zahraničí, aby si u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu ověřili, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.