česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID-19 – aktuální podmínky cestování do Myanmaru a návratu do ČR

Od 20. 5. vojenské vedení země oficiálně obnovilo vydávání turistických víz online. Je tedy možné elektronicky požádat o vízum za účelem turismu a za účelem obchodním. Pozastavení vydávání ostatních typů víz trvá, stejně jako uzavření pozemních přechodů pro cizince. Velvyslanectví v Rangúnu nicméně z bezpečnostních důvodů nedoporučuje cestování do země. Dne 9. 4. 2022 byla ukončena platnost Ochranných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR ohledně vstupu na území ČR.

Vstup na území Myanmaru

Od 20. 5. bylo oficiálně obnoveno vydávání víz na účelem turismu. Do země je možno vstoupit též za účelem obchodním. O oba typy víz je možné požádat elektronicky prostřednictvím systému eVisa. Cizinci, kteří vízum obdrží, mohou na území Myanmaru vstoupit pouze přes mezinárodní letiště v Rangúnu. Tranzit přes Myanmar stále není pro cizince možný. S ohledem na bezpečnostní situaci a trvající občanskou válku nicméně Velvyslanectví v Rangúnu nedoporučuje cestování do Myanmaru.

Pro vstup je vyžadováno kompletní očkování očkování proti Covid-19, ukončené nejméně 14 dnů před vstupem do země. Jsou uznávány následující vakcíny:

  • CoronaVac (Sinovac Biotech)
  • Astra Zeneca/Covishield
  • Comirnaty/Pfitzer
  • Janssen/Johnson & Johnson
  • Moderna
  • Sinopharm/COVILO/BIBP-CorV (Beijing Institute of Biological Products)
  • Sputnik V a Sputnik Light
  • Covaxin (Bharat Biotech)
  • Myancopharm (myanmarsko-čínská vakcína).

Od 1. 8. se plně vakcinovaní cestující musí prokazovat negativním antigenním testem provedeným nejvýše 48 hodin před příletem do Myanmaru. Od 10. 8. platí nařízení, že turisté, jimž nebude z jakéhokoli důvodu povolen vstup do země, musejí opustit Myanmar stejným letem, jímž do Rangúnu přiletěli.

Pro částečně vakcinované či nevakcinované platí povinnost předložit potvrzení o negativním PCR testu, který byl proveden nejvýše 48 hodin před příletem do Myanmaru. Pro všechny pak platí povinnost předložit zakoupené zdravotní pojištění proti Covid-19 pořízené u Myanma Insurance. Vytištěnými kopiemi výše uvedených potvrzení je třeba se prokázat na odletu, jakož i při příletu do Myanmaru. Na palubě letu do Rangúnu budou distribuovány formuláře zdravotního prohlášení a žádanky na antigenní testy na Covid-19, které je třeba po příletu odevzdat přítomným zdravotnickým pracovníkům. Následně bude na letišti každému cestujícímu proveden antigenní test, cena je 15.000 MMK, peníze je možné si vyměnit ve směnárně na místě. Výsledek testu bude oznámen během hodiny. Bude-li test negativní, může cestující opustit letiště a pokračovat v cestě. Jestliže bude test pozitivní, cestující bude izolován a převezen k léčení do vládou určeného zdravotnického zařízení, léčebného centra či na hotel. Nebude-li cestujícímu

 

Podmínky na místě

Na celém území Myanmaru se zejména na místech, kde dochází ke kontaktům s více osobami (hromadná doprava apod.) musí nosit ochrana dýchacích cest (roušky), dodržovat sociální – fyzický odstup, vyhýbat se davům, dodržovat hygienu. U vstupu do obchodů a jiných veřejných prostor se provádí měření teploty a dezinfekce rukou. Restaurace musí zajistit sociální distancování (rozestupy, případně zástěny mezi stoly), nebo fungovat pouze pro odnášku/odvoz jídel.

Vnitrostátní doprava v Myanmaru je funkční. Požadavek na antigenní testy na Covid-19 na vnitrostátní lety byl dnem 1. 6. zrušen pro plně očkované pasažéry.

Na celém území Myanmaru platí zákaz nočního vycházení, v Rangúnské oblasti od 24:00 do 04:00, v jiných částech země může být uplatňován i v delším rozsahu.

Některé turistické destinace a památky v Myanmaru zůstávají uzavřeny.

 

Užitečné kontakty

Velvyslanectví ČR v Rangúnu doporučuje českým občanům sledovat webové stránky Ministerstva zdravotnictví Myanmaru. Detailní informace k otázce cestování je možno najít také na webu myanmarského Ministerstva hotelů a turismu. Na Covid-19 je možné se v Rangúnu, Mandalay a Nay Pyi Taw nechat otestovat v níže uvedených lékařských zařízeních:

Seznam testovacích míst v Rangúnu, Mandalay a Nay Pyi Taw (PDF, 179 KB)

 

Podmínky návratu do ČR

Pro občany na území  Myanmaru již pobývající je vycestování do ČR možné využitím komerčních letů zajišťovaných místními leteckými společnostmi MAI a MNA, thajskými společnostmi Thai Smile a Nok Air a dále společnostmi Malaysia Airlines, Air Asia, Singapore Air a Korean Air. Následně je již možné si vybrat z velké nabídky návazných letů např. z Bangkoku, Dillí, Dubaje, Kuala Lumpur, Soulu/Incheonu, Tokia a Singapuru.

Dnem 9. dubna 2022 byla ukončena platnost Ochranných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR ohledně vstupu na území ČR, a to bez náhrady. ČR již rovněž nebude stanovovat seznam zemí s nízkým rizikem výskytu onemocnění Covid-19.

Podrobnosti  viz Přehled podmínek návratu do České republiky