česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Současné podmínky cestování do Myanmaru

S ohledem na platná nařízení vlády Myanmaru, tj. pozastavení mezinárodních komerčních letů, uzavření pozemních přechodů pro cizince a pozastavení vydávání všech typů víz až do 31. 8. 2021, není v současnosti možné do Myanmaru cestovat.

Vycestování z ČR a návrat do ČR - Vzhledem k nepříznivému vývoji pandemie a obavám ze šíření nových mutací koronaviru začala od 1. 6. 2021 platit nová pravidla pro cestování do ČR. Tedy i pro návraty Čechů do vlasti.Všem občanům ČR a cizincům s bydlištěm na území ČR se zakazuje vstup do zemí s extrémním rizikem nákazy onemocnění COVID-19 způsobeného novými mutacemi viru. Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník.

Vstup na území a tranzit přes Myanmar není s ohledem na výše uvedená opatření možný. Myanmar nemá stanoveny žádné výjimky pro očkované, ani výjimky z absolvování testů na COVID/karantén a pod.

Vnitrostátní doprava v Myanmaru zůstává nadále omezena, fungování vnitrostátních leteckých linek bylo za přísných zdravotně-bezpečnostních podmínek obnoveno od 16. 12. 2020, funguje však v omezeném provozu. Řada turistických destinací a památek v Myanmaru je nadále uzavřena. Pro občany již pobývající na území  Myanmaru je vycestování do ČR možné pouze s využitím repatriačních letů zajišťovaných místními leteckými společnostmi MAI a MNA.

Karanténní opatření jsou popsána v našem článku o situaci šíření COVID-19 v Myanmaru. V zásadě na celém území Myanmaru platí od 10. 4. stejná základní pravidla: nosit na veřejnosti roušky, dodržovat sociální - fyzický odstup, maximálně se vyhýbat davům, dodržovat hygienu.

Odkazy na místní instituce -Velvyslanectví ČR v Rangúnu doporučuje českým občanům sledovat webové stránky Ministerstva zdravotnictví Myanmaru. Detailní informace k otázce cestování je možno najít také na webu myanmarského Ministerstva hotelů a turismu.

Návrat do ČR - Myanmar spadá do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červené). Podmínky návratu do ČR jsou popsány na webu MZV ČR. Vzhledem k uzavření National Health Laboratory je možné absolvovat testy v soukromých klinikách jako Pun Hlaing Hospital, Samitivej International Clinic a NHealth Myanmar Laboratory (Tourist Burma Building, Sule Pagoda Road, Yangon, tel. +95 9 889002323, +95 9 5199122, 07:00-19:00. Prováděny jsou pouze PCR testy. Žadatel musí předložit cestovní pas a letenku/rezervaci/e-letenku.

MZV ČR  doporučuje českých občanům před případnou cestou do zahraničí, aby si u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu ověřili, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.