česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koronavirus COVID-19 – situace v Myanmaru

(Archivní článek, platnost skončena 07.01.2022 / 10:45.)

Do 31. 1. 2022 platí  uzavření myanmarských letišť pro všechny zahraniční komerční lety osobní přepravy, stejně jako pozastavení vydávání všech typů víz.  Režim „Stay-at-Home“ je v platnosti již jen v jednom okrese v Čjinském státě. Pro všechny, kteří přicestují do Myanmaru, je povinná 10denní karanténa v myanmarských zařízeních bez ohledu na vakcinaci cestovatelů. Vnitrostátní letecká doprava funguje v omezeném provozu.
 

K možnostem vycestování z Myanmaru:

S ohledem na výše uvedený zákaz přistávání komerčních letů osobní přepravy není až do 31. 1. 23:59 prakticky žádná možnost opustit Myanmar kromě humanitárních, repatriačních a zdravotnických letů.

Nejnovější zveřejněnou situační zprávu ke dni 3. 1. 2022 (20:00 hod.) shrnuje následující tabulka:

Celkový počet testovaných vzorků

     6.065.490

Počet již potvrzených případů nákazy

     531.155

Úmrtí

        19.277

Vyléčené případy

       508.926

Zdroj: webové stránky Ministerstva zdravotnictví a sportu Myanmaru.

Všichni neočkovaní cestující musí po příletu do země povinně absolvovat 10denní facilitní karanténu v určeném hotelu, Cestující, kteří mohou předložit potvrzení o vakcinaci, musí projít pouze karanténou 7denní. Testy RT-PCR se provádějí třetí
a sedmý den karantény.

V celém Myanmaru se na veřejnosti musí nosit ochranné prostředky (včetně roušek). Oficiálmohou být pouze obchody s potravinami, masem, rybami, pitnou vodou, palivem, léky a zdravotnickým materiálem. Restaurace většinou fungují pouze pro odnášku/odvoz jídel. Zajištěny musí být lékařské služby ve státních nemocnicích i privátních nemocnicích a klinikách. V Rangúnu je  omezena veřejná doprava.

Režim „Stay-at-Home“ se nyní vztahuje pouze na okres Hakha v Čjinském státě. V celé Rangúnské oblasti platí zákaz nočního vycházení od 22:00 do 04:00. V jiných částech země může být uplatňován i v delším rozsahu.

Vnitrostátní letecká doprava funguje v omezeném rozsahu, od 11. 11. mají letecké společnosti nařízeno požadovat negativní RDT test provedený do 48 hodin před nastoupením letu.

Českým občanům doporučujeme sledovat webové stránky MZV ČR, které se komplexně zabývají vývojem situace ohledně šíření nákazy koronavirem COVID-19 ve světě.