česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování v Myanmaru

V souvislosti se státním převratem, který dne 1. 2. 2020 provedla myanmarská armáda, informujeme, že v současnosti není v žádném případě možné cestování do Myanmaru. Všechny hranice země jsou uzavřeny, dlouhodobě je pozastaveno vydávání všech víz a mezinárodní letecká doprava zůstává přerušena.

Myanmar bohužel zůstává kompletně uzavřen zahraničním turistům, původně jako opatření proti zamezení šíření COVID-19 a později kvůli vývoji v zemi po vojenském převratu dne 1. 2. 2021. 

V Myanmaru se od února 2021 zásadně zhoršila bezpečnostní situace, interní konflikt probíhající mezi vojenskou juntou a odpůrci převratu si vyžádal stovky mrtvých a raněných a tisíce zatčených lidí.

Zvláště ve čtyřech etnických státech -  Kačjinském, Karenském, Šanském a Čjinském, ale i v dalších částech země probíhají vojenské střety mezi etnickými ozbrojenými skupinami a armádou, dále srážky lokálně zformovaných obranných oddílů na ochranu obyvatel s ozbrojenými složkami řízenými armádou a rovněž mezi etnickými skupinami navzájem. Na řadě míst, především ve městech, dochází nahodile k explozím a úmyslnému zakládání požárů.

Českým občanům dlouhodobě pobývajícím v Myanmaru se doporučuje poskytnout údaje o svém pobytu zastupitelskému ČR v Rangúnu. V současné době je rovněž žádoucí, aby omezili pohyb mimo domovy na minimum, důsledně se vyhýbali srocením lidí a demonstracím, dodržovali všechna nařízení současného vedení země a sledovali další vývoj situace v médiích.

V naléhavých případech mohou čeští občané kdykoli kontaktovat Velvyslanectví ČR v Rangúnu prostřednictvím emailu nebo na telefonické lince +95 976 089 6257.