по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: L.Laštůvka
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká účast na průmyslovém veletrhu v Jekatěrinburgu

Delegace Ministerstva průmyslu a obchodu ČR se zúčastnila mezinárodního průmyslového veletrhu INNOPROM v Jekatěrinburgu. Jednání ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka na různých úrovních potvrdily zájem regionu o rozvoj obchodně-ekonomické spolupráce s ČR. Během veletrhu se uskutečnila zasedání dvou pracovních skupin, zaměřená na perspektivní projekty českých firem a na vzájemnou spolupráci v oblasti průmyslu, energetiky, vědy, vzdělání, kultury, cestovního ruchu a rovněž v oblastech technické normalizace a metrologie. Vývoj obchodního obratu regionu s ČR zaznamenává příznivý trend, což společně se zvýšenou poptávkou po strojírenské a energetické produkci může být jedním z důvodů pro přípravu širší české prezentace na mezinárodním průmyslovém veletrhu INNOPROM v Jekatěrinburgu v následujících letech.

Mezinárodní veletrh INNOPROM 2017

V Jekatěrinburgu se ve dnech 10. – 13. července uskutečnil veletrh INNOPROM 2017, nejvýznamnější mezinárodní průmyslová výstavní akce v Uralském federálním okruhu pod záštitou ruské federální vlády. Letošní ročník probíhal pod partnerstvím Japonska, byl zaměřen na inteligentní výrobu a globální přístup. Na 50 tis. čtverečných metrech byly umístěny expozice 600 společností z 20 zemí světa. Prostřednictvím obchodních delegací se veletrhu zúčastnilo 95 zemí. Oficiální zahájení probíhalo poprvé za účasti prezidenta Vladimíra Putina.   

Delegace Ministerstva průmyslu a obchodu ČR na veletrhu

Veletrhu se zúčastnila česká delegace pod vedením ministra průmyslu a obchodu ČR Jiřího Havlíčka, který se setkal s ministrem průmyslu a obchodu RF Denisem Manturovem, s dočasně pověřeným gubernátorem Sverdlovské oblasti Jevgenijem Kujvaševem, s ministrem ekonomického rozvoje Čeljabinské oblasti Sergejem Smolnikovem a s vedením holdingu UGMK, majitelem kunovické letecké společnosti Aricraft Industries a.s. Delegace se také zúčastnila česko-ruské konference „Současné energetické technologie – základ budoucího průmyslu“, organizované Sdružením CZET - české energetické technologie.

Pracovní skupiny s ruskými partnery

V rámci veletrhu se rovněž uskutečnilo 11. zasedání Společné pracovní skupiny Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a vlády Sverdlovské oblasti za účasti několika představitelů česko-ruských a českých společností, které působí v Sverdlovské oblasti a 6. zasedání Pracovní skupiny pro spolupráci v oblasti normalizace, metrologie a posuzování shody mezi ČR a RF, Mezivládní komise pro ekonomickou, průmyslovou a vědecko-technickou spolupráci mezi RF a ČR. Jednání byla zaměřena na perspektivní projekty českých firem a na vzájemnou spolupráci v oblasti průmyslu, energetiky, vědy, vzdělání, kultury, cestovního ruchu a rovněž na rozvoj spolupráce v oblastech technické normalizace a metrologie.  

České firmy na veletrhu

Česká delegace navštívila české firmy na veletrhu INNOPROM 2017. Na stánku agentury CzechTrade se ministr J. Havlíček setkal se zástupci společností  TEDOM a.s. a TRIMILL, a.s., kteří zde prezentovali kogenerační jednotky a portálová obráběcí centra. Dále navštívil expozici strojírenské společnosti GRS Ural, jejímž většinovým vlastníkem je česká společnost TOS VARNSDORF a.s., Společnost GRS Ural získala federálně platný certifikát ruského výrobce, což jí přináší významné výhody při účasti ve veřejných zakázkách, kam často zahraniční společnosti nemají přístup. O své zkušenosti s touto procedurou je připravena se podělit i s dalšími českými výrobci.

Návštěva ministra Havlíčka proběhla dále na expozici společnosti Ferrit s.r.o., dodavatele důlní dopravní techniky na ruský trh, na stánku Labara RUS, výrobce elektroizolačních materiálů české společnosti  Labara s.r.o., u strojírenské společnosti Wikov industry a.s. a u společnosti ESA Plating s.r.o, která společně s ruskou společností KR Grupp realizuje v současné době v Jekatěrinburgu projekt společné výroby technologických linek na galvanické pokovování, které se v RF prodávají pod obchodním názvem GALUR.      

Ve svých komentářích čeští vystavovatelé, mimo jiné, zaznamenali rostoucí význam průmyslového veletrhu INNOPROM v Jekatěrinburgu. Dle jejich názoru došlo ke zvýšení prestiže této výstavní akce a ke zlepšení příležitostí k jednání s významnými představiteli ruských společností a institucí. Zaznamenali rovněž oživení obchodních vztahů s ruskými partnery, což dokládá příznivý trend ve vývoji zahraničního obchodu ČR s RF.

Obchodní vztahy regionu s ČR

Dle ruské celní statistiky se ke konci května obchodní obrat ČR s RF zvýšil o 46,6 %. S regionem Uralského federálního okruhu se ve stejném období obchodní obrat s ČR zvýšil o téměř 90 %, se Sverdlovskou oblastí se více než zdvojnásobil. Podíl vývozu energetických zařízení a strojírenské produkce, nejvýznamnějších položek českého vývozu do RF, představoval v Uralském federálním okruhu v prvních 5 měsících více než 80 %.  

Uralský region v současné době zaujímá důležité postavení v českém exportu strojírenské produkce a energetických zařízení do RF. Existuje zde rostoucí poptávka po této produkci, na což některé české společnosti reagují rozšiřováním svých aktivit formou „lokalizace výroby“ a společného podnikání s ruskými partnery.Luboš Laštůvka, ekonomický konzul, Generální konzulát ČR v Jekatěrinburgu