česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Jan Plešinger
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Arménští podnikatelé v zemědělství navštívili Českou republiku

Delegace arménských farmářů se v rámci projektu ekonomické diplomacie zúčastnila Národní výstavy hospodářských zvířat konané společně s Veletrhem pro živočišnou výrobu ANIMAL TECH a Národní výstavou myslivost v Brně, a také dalších obchodních aktivit. Návštěvu zorganizoval Zastupitelský úřad v Jerevanu spolu s Ministerstvem zemědělství.

Delegace měla v České republice ve dnech 12.-.16.5. bohatý program. Hned na úvod se při galavečeru na brněnském výstavišti setkala s náměstkem ministra zemědělství Jiřím Šírem. Dále se  v rámci výstavy v Brně setkala s představiteli Českomoravské společnosti chovatelů (ČSMCH), Českou exportní bankou, Českým svazem zpracovatelů masa, s firmou vývozců skotu Cattle Market a s firmami prodávajícími zemědělské vybavení, např. Selko. Na Vysočině pak delegace navštívila farmy v Radešínské Svratce a v Bohdalci. Nakonec se v Praze setkala s významnou firmou vyvážející  skot a maso Animalco, a také s další firmou vývozců skotu BoviMeister. Radek Tománek z poslední jmenované firmy zmínil, že vidí arménský trh přes jeho relativní malost jako velice perspektivní.

Zde přinášíme reakce arménských účastníků přímo z brněnského výstaviště:

Ředitel závodu na výrobu masa ve Spitaku Hakob Karapetjan a jeho spolupracovník Agram Stepanjan uvedli, že se v České republice podnikatelé seznámili s cenami skotu a možnostmi jeho nákupu. "Bylo to velmi zajímavé; byli už jsme na mnoha výstavách, ale tady to bylo nejzajímavější. Všimli jsme si, že zemědělství v České republice se rozvíjí velmi rychle. V budoucnu se musíme vrátit a spolupracovat," řekl pan Karapetjan.

Artur Nazarjan, zástupce společnosti Hrashk Aygi - Agricultural Machinery Company, zmínil, že si již na místě vytvořil seznam kontaktů a produktů, které chce dovážet a prodávat v Arménii. "Jsme ohromeni organizací, výstavou i programem naší skupiny. Poprvé v Evropě byl dojem dokonalý," řekl Artur.

Samvel Nadžarjan, generální ředitel Vanadzor Tsinwan Factory, uvedl, že se zajímá o výběr zemědělských strojů a výrobu strojů; nejvíce ho zajímaly malotraktory. „Už jsme navázali kontakty a jsem přesvědčen, že se do ČR vrátíme a budeme spolupracovat.“

Armen Chečojan z Agroholdingu Armenia řekl, že ho výstava velmi zajímá a nyní přemýšlí o společných projektech. Jeho společnost se specializuje na oblast zemědělství a zpracování masa. "Organizace naší návštěvy byla na velmi vysoké úrovni. Zapůsobil na mě rozvoj České republiky. Naši zemědělci a obchodní zástupci by měli přijet a seznámit se se světovým zemědělským vývojem," řekl.

Aghasi Geghamjan z mlékárenské společnosti Bandivan z regionu Amasia uvedl, že se zabývají výrobou mléka a sýrů, mají krávy na mléko a zabývají se také chovem prasat. V Česku hledal možnosti nákupu nových plemen skotu a ovcí. „Chceme dovážet z České republiky krávy plemene Holstein“, řekl.

Generální ředitelka společnosti Dili Dilijan, paní Astghik Tamrazjan, se také chystá zakoupit českou techniku, jelikož její firma se zabývá zejména produkcí mléka a malovýrobou sýrů a dalších mléčných produktů. "Překvapilo mě, že na brněnské výstavě bylo mnoho dětí. Češi učí děti od dětství zemědělství a lásce ke zvířatům," řekla.

Z výstavy se účastníci nevrátili s prázdnou, jelikož už na místě koupili mnoho instrumentů pro chov zvířectva. 

Jan Plešinger, Zástupce vedoucího zastupitelského úřadu ČR v Jerevanu