česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Bria Systems
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Bezpečnost v jaderné elektrárně Metsamor v Arménii chtějí zvyšovat i české firmy

V Arménii funguje jediná jaderná elektrárna v regionu jižního Kavkazu – JE Metsamor. V současné době je jaderná elektrárna Metsamor pravidelně modernizována. Se svým moderním systémem fyzické ochrany chce na zabezpečení elektrárny participovat také česká společnost Bria Systems. Proto se 7. června 2022 uskutečnila cesta zástupců firmy a velvyslance ČR do Metsamoru, během níž bylo mj. podepsáno memorandum o spolupráci.

 

Elektrárna je klíčovým dodavatelem elektrické energie v Arménii, zajišťuje kolem 40 % arménské spotřeby energie. V současné době je jaderná elektrárna Metsamor pravidelně modernizována, včetně obnovy technologie a strukturálních zpevnění elektrárny proti zemětřesení. Přestože elektrárna Metsamor primárně spolupracuje s ruskou jadernou agenturou Rosatom, vedení elektrárny je zejména v oblasti renovace, modernizace a monitoringu otevřené možnostem spolupráce i s dalšími partnery, včetně řady českých firem. Metsamor se totiž technologií podobá jaderné elektrárně Dukovany. Jaderná energetika v Arménii i díky tomu představuje pro české firmy už tradičně významnou obchodní příležitost. Mezi firmy, které již navázaly úspěšnou a dlouhodobou spolupráci s jadernou elektrárnou Metsamor, patří zejména Škoda JS nebo ES Group Europe.

Další česká firma by chtěla v budoucnu participovat na zabezpečení areálu JE Metsamor. Společnost Bria Systems nabízí systém fyzické ochrany „Accur8vision“, založený na technologii brněnské firmy Tacticaware. Současná perimetrová ochrana JE Metsamor je již zastaralá a Češi nabízejí modernější a spolehlivější technologii, která umožní posílení a zlepšení systému fyzické ochrany arménské jaderné elektrárny. Systém totiž umožňuje prostorovou detekci možných vnějších rizik pomocí moderní technologie LIDAR.

Dne 7. června 2022 se proto uskutečnila cesta zástupců firmy Bria Systems a velvyslance ČR v Jerevanu JUDr. Bedřicha Kopeckého do Metsamoru. Celou delegaci přijal generální ředitel JE Metsamor pan Eduard Martirosjan. Na závěr jednání bylo podepsáno memorandum o spolupráci. Dalším krokem by tak mělo být rozpracování konkrétního plánu investic do systému fyzické ochrany a jeho zlepšení na moderní úroveň, ideálně s využitím českých technologií.

 

 

Sabina Nováková, zástupkyně vedoucího zastupitelského úřadu