česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Jan Plešinger
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Řešení pro městskou hromadnou dopravu Jerevanu - české příklady

Hromadná doprava v Jerevanu nachází inspiraci v České republice.  Velvyslanectví ČR v  Arménii zorganizovalo společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR projekt ekonomické diplomacie. V týdnu od 18. března 2019 obchodní mise zástupců Jerevanu, vedená první místostarostou Jerevanu Hračjou Sargsjanem, vycestovala do České republiky.
 

Velvyslanectví ČR v Arménii zorganizovalo společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR v týdnu od 18. března 2019 obchodní misi zástupců Jerevanu v čele s prvním místostarostou do České republiky.

Záměrem projektu ekonomické diplomacie bylo představit zástupcům Jerevanu výrobce městských dopravních prostředků a seznámit je s organizací městské dopravy ve vybraných českých městech.

Potřeba obměny vozového parku v Jerevanu je vysoká. Jerevan obsluhuje jedna linka nikdy nerekonstruovaného sovětského metra a nevyhovující park trolejbusů, autobusů a mikrobusů. Je objektivně velmi zastaralý a řada autobusů a trolejbusů je na pokraji životnosti. Vedení Jerevanu si tuto situaci naléhavě uvědomuje a v modernizaci městské hromadné dopravy hodlá udělat revoluci.

Velvyslanectví proto ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR zorganizovalo misi představitelů Jerevanu do ČR. V rámci mise proběhla návštěva společností ŠKODA ELECTRIC, a.s. v Plzni a Iveco Czech Republic, a.s. ve Vysokém Mýtě, která umožnila členům delegace seznámit se s technickými parametry a s případnou využitelností toho kterého dopravního prostředku pro Jerevan. Proběhla rovněž jednání se zástupcem společnosti SOR Libchavy spol. s r.o.

Součástí mise byla také jednání na dopravních podnicích v Praze a v Hradci Králové, která umožnila výměnu zkušeností v oblasti řízení městské dopravy a v širším kontextu i možnosti další spolupráce mezi Jerevanem a navštívenými městy. Mise byla rovněž přijata na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR a na Magistrátu hl. m. Prahy, kde s jerevanskou delegací vedenou prvním místostarostou Hračjou Sargsjanem jednal náměstek primátora pan Adam Scheinherr.

Jan Plešinger, Zástupce vedoucího Zastupitelského úřadu ČR v Jerevanu