česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Jerevanu se konal seminář ke kybernetické bezpečnosti v bankovním sektoru

Dne 31. ledna 2018 se v hlavním městě Arménské republiky Jerevanu se pro představitele a zástupce arménských bank konal seminář českých technologických firem ke kybernetické bezpečnosti v bankovním sektoru.

 


Na semináři pořádaném pod záštitou zastupitelského úřadu ČR v Jerevanu ve spolupráci s česko-arménskou společností BRIA Systems a Union Banks of Armenia v prostorách Erebuni Plaza se prezentovaly české společnosti ThreatMark, BSC Praha a AEC. Každá z těchto firem nabízí vysokou technickou úroveň řešení v oblasti kybernetické bezpečnosti, zkušenosti i dostatečnou flexibilitu vhodnou pro arménský trh. Na seminář dorazilo 17 z 18 arménských komerčních bank.

Tento pilotní program z připravené řady seminářů a workshopů byl zaměřen na seznámení s aktuálními hrozbami a současnými metodami ochrany bankovního sektoru proti kybernetickým útokům, tedy bezpečné architektuře a ochraně elektronických kanálů. Problematika byla velmi pečlivě sledována i diskutována za účasti bezpečnostních specialistů i vrcholového managementu místního bankovního sektoru.  

Pro další směřování aktivit se ukázalo jako nutné respektovat současný stav arménského bankovního trhu a přicházet s produkty postupně tak, aby se vzájemně doplňovaly. Je nutné se zaměřit v první řadě na oblast rozvoje  on-line bankovních služeb tj. na internetové, mobilní bankovnictví, zkvalitnění debetních i kreditních karet atd. Tyto postupné kroky povedou k digitalizaci bankovního segmentu v Arménii a souběžně s nimi bude potřeba intenzivně řešit i oblast bezpečnostní. A to jak v zajišťování ochrany samotných on-line služeb a softwarových systémů, ale i v oblasti ochrany proti zneužití služeb samotných.

Podle ohlasu odborníků na daném semináři by dané téma zasloužilo rozšířit na celkovou koncepci bankovnictví v Arménii. Počínaje vytvořením standardů běžných ve vyspělých zemích, rozšířením zákaznických služeb po implementaci pokročilých digitálních technologií. Významné místní banky navíc zcela evidentně usilují o partnerský přístup v rozvoji trhu namísto pouhých dodávek technologií, což je pro zahraničně ekonomické zájmy ČR reprezentované jejími podnikatelskými subjekty jednoznačně pozitivní zpráva.

Trh v Arménii má bezesporu dobrý potenciál pro produkty českých dodavatelů v oblasti bankovnictví. Cyber Security seminář splnil svůj účel, tedy otevření komunikace s bankovním sektorem v Arménii. V současné době již probíhají konkrétní jednání o obchodní spolupráci s jednotlivými subjekty.

Ani Šaginjanová,

obchodní rada Zastupitelského úřadu v Jerevanu