česky  հայերեն  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Wikimedia Commons
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky vstupu do Arménie - aktuální situace

Stav nouze v Arménii byl již počtvrté prodloužen - do 12.srpna 2020. Počet nakažených v přepočtu na milión obyvatel řadí Arménii bohužel na jedno z předních míst světa. Testů není dost a mezi testovanými je denně kolem čtvrtiny až třetiny pozitivně testovaných; tato situace trvá již několik týdnů, a to i k 13. červenci.  Koronavirem byl nakažen již i premiér a více než tucet poslanců parlamentu. Ve třímilionové zemi je výrazně více nakažených než v ČR, ale reálná situace vzhledem k nízkému počtu testů je pravděpodobně horší.  Zastupitelský úřad České republiky v Jerevanu nedoporučuje plánovat cesty do Arménie na nejbližší období. Do 12.8. je vstup občanům ČR do země zakázán. Většina aerolinek s výjimkou běloruské Belavie neplánuje obnovit své lety do Jerevanu dříve než v srpnu, a hranice s Gruzií a Íránem jsou pro pohyb osob uzavřené (hranice s Tureckem a Ázerbájdžánem jsou hermeticky uzavřené dlouhodobě).   

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Arménie od 23.3. uzavřela hranice pro cestování občanům České republiky. Nouzový stav je prodloužen do 12.8. I nadále platí, že v současné době mohou kromě občanů Arménie vstupovat na území Arménské republiky pouze diplomaté či pracovníci mezinárodních organizací a jejich rodinní příslušníci, a ve skutečně výjimečných odůvodněných případech jako je pohřeb rodinného příslušníka i další občané. Jedinné funkční spojení s Prahou je s běloruskou leteckou společností Belavia přes Minsk, které je možné využít za splnění všech podmínek specifikovaných níže v článku 2, žádná jiná společnost momentálně do Jerevanu na pravidelné lince nelítá. 

Zastupitelský úřad ČR v Jerevanu důrazně nedoporučuje opouštět Českou republiku za účelem návštěvy Arménie. Za turistikou, obchodem nebo návštěvou se nyní do Arménie dostat nelze. Více informací na stránkách Ministerstva zahraničí ČR.

V opačném gardu se pak zájemce může také na strankách Ministerstva vnitra ČR dozvědět informace k řešení pobytových záležitostí cizinců na území ČR po skončení nouzového stavu - od 18. května 2020 do 16. července 2020

MZV ČR i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech. Před případnou cestou do Arménie MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u našeho zastupitelského úřadu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.


2. VSTUP NA ÚZEMÍ ARMÉNIE A TRANZIT:


Na území Arménie je vyhlášen stav nouze. V současné době není za normálních podmínek možné dostat se na území Arménské republiky ani letecky, ani po zemi. Občané ČR nesmí přijet do Arménie od 23.3. a nouzový stav bude platit nejméně do 12.8.  Výjimku mají diplomaté a pracovníci mezinárodních misí se svými rodinnými příslušníky, osoby s trvalým pobytem v Arménii a další osoby ve výjimečných situacích (např. pohřeb rodinného příslušníka). Všechny restrikce jsou uvedeny na stránkách COVID 19 Vlády Arménské republiky. Arménii nelze v současné době využít k tranzitu.  Přeshraniční pohyb osob přes gruzínskou a íránskou hranici je zakázán, hranice s Tureckem a Ázerbájdžánem jsou zcela uzavřeny dlouhodobě.


3. DOPRAVA:

Jediná možnost, jak se při splnění podmínek - tudíž příslušnosti k jedné z kategorií vyjmenovaných na výše uvedených stránkách - dostat do Arménie, je s běloruskou společností Belavia, která jediná udržela spojení mezi Prahou a Jerevanem (1x až 2x týdně přes Minsk, kde ale cestovatel nesmí opustit tranzitní prostor, jinak bude umístěn do 14-denní karantény). Konkrétní letenky je vhodné koupit přes webovou stránku Belavie, nikoliv přes prostředníky.

Vnitřní veřejná doprava byla v březnu přerušena, ale v květnu začala znovu fungovat, ovšem za velkých restrikcí (roušky, rukavice, měření teploty). Taxíky fungují, ale taxikáři rovněž musí dodržovat bezpečnostní opatření. Restrikce na cestování mezi provinciemi byly zrušeny 23. dubna. I v osobních automobilech musí mít osazenstvo roušky, pokud s řidičem jedou i pasažéři.


4. OPATŘENÍ:
 

Každý cizí občan, který přicestuje do Arménie, se musí podrobit lékařskému vyšetření na hranici a následně se umístit do autoizolace a/nebo absolvovat test.  Pokud přišel do styku s nakaženými osobami nebo jeví příznaky nákazy koronavirem, musí se podrobit karanténnímu a hygienickému režimu a je umístěn buď do nemocnice v případě podezření z nákazy, anebo na 14 dní do karantény.

Chronologie opatření:

  •  16. 3. – vyhlášen stav nouze (od té doby každý měsíc prodlužován); jako Velitel Zvláštní komise (obdoba předsedy Ústředního krizového štábu) určen místopředseda vlády Tigran Avinjan. 
  • 12.8. - zatím platné datum ukončení stavu nouze, s možností dalšího prodlužování
  •  Od 23.3. nesmí do Arménie cestovat občané ČR (zatím platí do 12.8.).
  •  Od 24. 3. platí restrikce pohybu obyvatelstva, od 23.4. uvolnění režimu, mnohé ekonomické provozy se mohou rozběhnout, provoz mezi regiony je povolen, včetně veřejné dopravy, ovšem za striktních hygienických opatření. Vzhledem k počtům nakažených během května šlo pravděpodobně o příliš brké opatření.
  • Od 18.5. - povinnost nosit roušky ve všech uzavřených prostorách. V obchodech a v prostředcích veřejné dopravy je povinné nosit jednorázové rukavice. V automobilech, v nichž jede víc než jedna osoba, musí mít osazenstvo roušky také. 
  • 1.6. - nákazu koronavirem oznámil i premiér země.
  • 13.7. - stav nouze opět o měsíc prodloužen,


5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

- Vládní stránky o koronaviru
- Armenian Unified Infocenter
- Ministerstvo zdravotnictví Arménie
- Národní centrum pro infekční nemoci
- Ministerstvo zahraničních věcí Arménie
- EVN report - zpravodajství o COVID 19

- pro diplomatické mise nonstop telefonní linka MZV: +374 91 413 457, +374 91 299 123.
- lékařská pomoc (COVID-19) pro dipl. mise: Aghavni Palakjan/ová, Ministerstvo zdravotnictví AM, tel. +374 93 418 145, e-mail aghavni.palakyan@moh.am
- Hotlines: 8003 nebo 060 83 83 00; ze zahraničí +374 11 20 81 41